Standard WiGig 802.11ad w przyszłym roku

Nowy, szybszy standard Wi-Fi o nazwie WiGig 802.11ad z zawrotną prędkością 8 Gb/s będzie dostępny na smartfony i inne urządzenia już w przyszłym roku.

Wireless Gigabit Alliance (WiGig 802.11ad) - Wi-Fi

Dzięki nowemu standardowi Wi-Fi WiGig 802.11ad, smartfony, laptopy, routery, tablety i inne kompatybilne urządzenia podłączone do internetu bezprzewodowego będą mogły od przyszłego roku pobierać dane z dużo szybciej.

Organizacja Wi-Fi Alliance uczestniczy w pracach nad procesem certyfikowania urządzeń kompatybilnych z nowym superszybkim standardem WiFi o nazwie WiGig™ (skrót od Wireless Gigabit Alliance), który podwoi prędkość przesyłania danych na urzadzeniach zgodnych z tą normą. Wi-Fi Alliance przewiduje, że nowy standard Wi-Fi powinien być wdrażany począwszy od przyszłego roku w nowych urządzeniach sieciowych. Prawdopodobnie oznacza to, że przynajmniej na samym początku tylko laptopy z najwyższej półki, smartfony lub najdroższe routery będą kompatybilne z WiGig.

Sama norma ma też znacznie krótszy zasięg, niż obecnie dostępne standardy W-Fi i działa w odległości około 10 metrów. Jeśli będziesz właścicielem smartfona lub laptopa, który jest zgodny z WiGig, to według wszelkiego prawdopodobieństwa, będą musiały znajdować się w tym samym lub sąsiadującym pomieszczeniu z routerem WiGig, aby w pełni korzystac z możliwości i przepustowości internetu bezprzewodowego.

Ograniczenia te pokazują, że trzeba będzie włożyć jeszcze sporo pracy, aby rozszerzyć zakres działania WiGig. Nowy standard będzie miał z pewnością lepszą prędkość przesyłu i przepustowość ale bardzo mały zasięg. To rozwiązanie będzie niezwykle przydatne dla korzystających z wirtualnej rzeczywistości (VR), bowiem obecne standardy bezprzewodowe po prostu nie są na tyle szybkie, aby wspierać wysokiej klasy doświadczenia VR. WiGig może być pewnego rodzaju rozwiązaniem dla tej technologii.

Produkty obsługujące WiGig oznaczone będą nowym kodem 802.11ad. Tak, to prawda, jest to kolejna szalona konwencja nazewnictwa, która będzie używana… Większość nowoczesnych urządzeń internetowych oferuje obecnie wsparcie dla 802.11ac.

Istnieje już kilka high-endowych routerów na rynku, które są oznaczone jako kompatybilne z 802.11ad. Urządzenia te są teoretycznie zdolne do obsługiwania prędkości Wi-Fi do 8 Gb/s w porównaniu do 4,5 G/s przez urządzenia 802.11ac.

Na razie jednak, WiGig w obecnej formie powinien być traktowany jako coś co zostanie dopiero rozwijane w najbliższej przyszłości.

źródło: RedmondPie via Wi-Fi Alliance – Wi-Fi CERTIFIED WiGig™ brings multi-gigabit performance to Wi-Fi® devices