Przychody z e-publikacji w Polsce

Jak wygląda średni przychód na użytkownika z e-booków i e-prasy w Polsce na tle rynku e-publikacji na świecie?

Pierwszy czytnik e-booków Kindle firmy Amazon został wydany w 2007 roku, czyli w okresie szybkiego wzrostu popularności książek elektronicznych w Stanach Zjednoczonych. Czy tanie e-booków staje coraz popularniejsze, a przychody w tym obszarze cały czas rosną. Coraz więcej ludzi decyduje się na korzystanie z elektronicznych wersji prasy lub książek.

Choć nie wszyscy moga pożegnać się z papierem, to czytanie na czytniki jest dużo wygodniejsze i poręczniejsze. Choć przyrosty na rynku e-booków nie są spektakularne, to analitycy serwisu Statista spodziewają się, że przyrosty będą utrzymywały się na poziomie 0,1 proc. w ciagu najbliższych pięciu lat, a liczba czytelników e-booków w USA utrzymywać się będzie na stałym poziomie 90 milionów osób.

To samo można zaobserwować na wielu rynkach europejskich, gdzie sprzedaż e-booków nigdy nie zajęła pierwszego miejsca i nie spodziewajmy się, że to nastąpi w najbliższej przyszłości.

Czytelnicy e-btwoooków w Polsce w 2016 r. i w przyszłości

Obecnie w Polsce mamy 2,3 mln czytelników e-booków, a do 2021 roku liczba ta może wzrosnąć do tylko 3,2 mln. Podobnie rzecz ma się z prasą i magazynami elektronicznymi, a w sumie z e-publikacji korzysta 2,6 mln osób.

Liczba e-czytelnikow w Polsce (2015-2021) mobigrafika
Liczba e-czytelnikow w Polsce (2015-2021) mobigrafika

Na powyższym wykresie przedstawiono symulację przyrostu osób korzystających z e-publikacji w podziale na elektroniczne gazety, książki i magazyny. Za pięć lat z elektronicznych wydań czasopism i książek może w sumie korzystać 3,7 mln użytkowników.

Jeśli chodzi o średni przychód na użytkownika (ARPU) w segmencie e-wydawnictw, to w 2016 roku wyniósł on około 90 zł (22,68 $). Z czego na e-booki wydajemy średnio 35 zł! To są bardzo małe liczby, które w sumie generują przychód 251,5 mln zł rocznie (63,3 mln $). Dla porównania w Stanach Zjednoczonych wynosi on 7185,6 mln $, w Niemczech 661,5 mln $ a w Wielkiej Brytanii 1096,5 mln $.

Średni przychód z e-publikacji na użytkownika (ARPA) w Polsce (w latach 2015-2021)
Średni przychód z e-publikacji na użytkownika (ARPA) w Polsce (w latach 2015-2021)

Według analityków Statista, jednym ze sposobów zmiany wzrostu sprzedaży e-booków byłaby zmiana struktury cenowej, która dawałaby im przewagę na książkami drukowanymi. W przypadku różnicy cen miedzy wersją elektroniczną a drukowaną, to najwięcej bo aż o 74% tańsze bywają one w Chinach, dla porównania największa różnica w Niemczech wynosi tylko 20%.

Przychody z e-publikacji w Polsce i na świecie (2016)
Przychody z e-publikacji w Polsce i na świecie (2016)

Czy zmiana cen przechyliła by szalę na korzyść e-booków? Na pewno tak, ale co z przychodem dla autorów?

Zobacz także nasze inne mobiGRAFIKI.

źródło: Statista – ePublishing Highlights in Poland (2015-2021)