Amazon może stać się dostawcą usług internetowych

Firma Amazon prawdopodobnie chce wejść na rynek dostawców usług internetowych w Europie i połączyć ofertę z Amazon Prime.

Available at Amazon

Firma Amazon jest zdeterminowana, aby jej usługa Amazon Prime (za  99 dolarów rocznie) była jedną z najlepszych ofert na rynku. Już teraz abonenci tej usługi mają zagwarantowaną bezpłatną wysyłkę towarów w ciągu dwóch dni od zamówienia na Amazon.com, usługe Twitch bez reklam oraz dostęp do całage katalogu filmów i programów telewizyjnych za pośrednictwem Prime Video. Według najnowszych, niepotwierdzonych informacji Amazon przygotowuje się do wprowadzenia pakietów usług internetowych w ramach Prime’a.

Pomimo, że dane są niepotwierdzone, serwis The Information donosi, że Amazon rozważa połączenie usług dostępu do internetu ze streamingiem usług Prime w Europie. Dlaczego akurat w Europie, a nie rodzimym kraju firmy, czyli w Ameryce? Ponieważ w niektórych krajach europejskich dostawcy usług szerokopasmowych są zobowiązani do zaoferowania hurtowego dostępu do swojej sieci dla firm konkurencyjnych. Działa to na zasadzie podobnej do oferowania dostepu do swojej infrastruktury przez operatorów komórkowych. Dzięki temu istnieją wirtualni operatorzy MVNO (z ang. Mobile Virtual Network Operator), którzy mogą oferować swoim klientom usługi związane z telefonią komórkową na bazie infrastruktury telekomunikacyjnej należącej do innego operatora telekomunikacyjnego, zwanego w tym kontekście operatorem infrastrukturalnym.

Oglądalność telewizji jest coraz niższa, a dostęp do strumieniowych usług internetowych, takich jak Netflix czy Prime Video coraz popularniejszy. Czy Amazon chce zawojować na rynku dostawców usług internetowych dodając do niej swoją ofertę? Czas pokaże, na razie to tylko doniesienia, a jak wiadomo w każdej plotce tkwi ziarno prawdy.

Czy coś się ruszy na naszym rodzimym rynku, ciężko powiedzieć, ale póki co w Polsce nie można korzystać nawet z Amazon Prime.

źródło: Android Police – Amazon could become an internet service provider in Europe via The Information – Amazon Eyes Internet Service Offering