Kindloteka, czyli czytniki e-booków Kindle w BUW-ie

Firma Amazon przekazała Bibliotece Uniwersyteckiej (BUW) 200 czytników e-booków z okazji dwusetlecia UW i BUW.

Kocham czytać - Amazon Kindle w BUW-ie (Kindloteka)

W czasie otwarcia wystawy „200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki” Amazon przekazał Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników e-booków z okazji dwusetlecia UW i BUW.

Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie w przyszłym roku będzie obchodzić 200-lecie istnienia. W tym miesiącu otwarto wystawę, na której można zobaczyć zbiory z 8 obszarów tematycznych:

  1. dokumenty sprzed 200 lat,
  2. gabinet rycin i rysunków,
  3. książki dawne,
  4. salon muzyczny,
  5. rękopisy,
  6. dokumenty z ulicy,
  7. salon prasowy,
  8. zbiory zdygitalizowane.

Jedyna Kindloteka uniwersytecka w Europie

W czasie wernisażu firma Amazon ogłosiła, że podaruje Bibliotece Uniwersyteckiej 200 czytników Kindle, które będą mogły być wypożyczane przez studentów.

– Wiemy, że promowanie czytelnictwa jest ważnym elementem misji Amazon. Tym bardziej cieszy nas fakt, że firma wybrała naszą instytucję jako partnera programu i wierzymy, że nowo otwarta wypożyczalnia czytników będzie cieszyć się dużym powodzeniem, a tym samym będzie pogłębiać zamiłowanie do czytania nie tylko wśród młodzieży i studentów – powiedziała dr hab. Jolanta Talbierska, dyrektor BUW.

W ciągu trzech lat Amazon będzie dostarczał bibliotece książki w formie elektronicznej, dzięki czemu warszawki BUW będzie miał największą i jedyną uniwersytecką Kindlotekę w Europie. Firma wesprze też bibliotekę w digitalizacji starodruków. W zbiorach biblioteki jest wiele książek, które są cenne i w złym stanie zachowania. Amazon pomoże dać im drugie życie. W ten sposób nowi czytelnicy będą mogli zapoznać się z cennymi dziełami w formie cyfrowej.

Jak będzie można skorzystać z czytników Kindle w BUW-ie?

Najprawdopodobniej za kilka tygodni 200 czytników Kindle zostanie udostępnionych użytkownikom BUW. Czytniki będzie można wypożyczać tak jak książki, na okres 30 dni z możliwością prolongaty. Kindle będą opaskowane, na obudowie będą miały wygrawerowane hasło „200 lat Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”. W razie zagubienia czy uszkodzenia czytnika, użytkownicy będą ponosili konsekwencje materialne, jak w przypadku wypożyczanych książek.

Według serwisu Świat Czytników będzie to Kindle 8, gdzie redaktorzy zauważyli na zdjęciu z momentu wręczania czytników charakterystyczne zaokrąglenia.

źródło: Uniwersytet Warszawski – Czytniki e-booków w BUW, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – 200 obiektów na 200 lat. Nie tylko książki. 6 października 2016 – 23 lutego 2017