iOS 10 zainstalowany na ok. 67% iUrządzeń

Wersja mobilnego systemu operacyjnego iOS 10 jest już zainstalowana na dwóch trzecich urządzeń mobilnych firmy Apple.

iOS 10 jest już zainstalowany na około 67% aktywnych urządzenia działających pod tym systemem mobilnym. Po dwudziestu siedmiu dniach od wydania systemu, serwis Fiksu odnotował 66,7-proc. udział systemu iOS 10, podczas gdy na Mispanel liczba ta jest bardzo podobna i wynosi 66,2%. Oznacza to, że niespełna miesiąc od wydania nowej aktualizacji system iOS 10 osiągnął najwyższy udział instalacji w porównaniu z poprzednimi wersjami.

Na poniższym wykresie doskonale widać, że w miesiąc od wydania iOS 10 osiągnął najszybsze tempo instalacji niż jakakolwiek poprzednia aktualizacja. Co ciekawe, początkowo (w dwa tygodnie od wydania) iOS 10 pozostawał w tyle za systemami iOS 6, 7 i 9 w konkurencji najszybszego wzrostu instalacji.

Udział wersji systemu iOS (w miesiąc od premiery) - porównanie iOS 10 z poprzednimi wersjami (źródło: Fiksu)
Udział wersji systemu iOS (w miesiąc od premiery) – porównanie iOS 10 z poprzednimi wersjami (źródło: Fiksu)

Dane z serwisów Fiksu i Mixpanel mierzą szybkość przyjęcia wersji systemu iOS na aktywnych iPhone’ach i iPadach, na podstawie ich aktywności w internecie.

Udział wersji systemu iOS w 27 dni od dnia premiery

  • iOS 10: 67%
  • iOS 9: 61,1%
  • iOS 8: 44,1%
  • iOS 7: 60,4%
  • iOS 6: 60,6%
  • iOS 5: 40,1%

Zanim został wydany najnowszy iOS 10, poprzednia iteracja iOS 9 była zainstalowana na 88% aktywnych iUrządzeniach. Niecały miesiąc później, iOS 10 jest już zainstalowany na większości iPhone’ów, iPadów i iPodów touch. Gwałtowny przyrost instalacji i skok po dwóch tygodniach od wydania iOS-a 10 jest trudny do wyjaśnienia i początkowo wydawało się, że iOS 10 pozostanie w tyle za iOS-em 9 przez wiele miesięcy. Słabe tempo instalacji na samym początku mogło wynikać między innymi z problemami podczas aktualizacji wersji 10.0.1.

Kolejnym powodem do przyrostu udziału najnowszego iOS-a może wynikać także ze sprzedaży nowych modeli iPhone’a 7 i 7 Plus, które po wyjęciu z pudełka posiadają od razu preinstalowanego iOS-a 10. Chociaż Apple z pewnością sprzedało już wiele milionów iPhone’a 7, to i tak sprzedaż nowego modelu nie wyjaśnia tak dużego skoku udziału – aż o 20% w okresie od 27 września do 4 października 2016 r.

Udział systemu iOS 10 i innych wersji (wg Mixpanel z dnia 10.10.2016)
Udział systemu iOS 10 i innych wersji (wg Mixpanel z dnia 10.10.2016)

Innym wyjaśnieniem nagłego przyrostu mogło być to, że Apple wysłało powiadomienie do użytkowników o dostępnej aktualizacji systemu i proces aktualizacji nagle przyspieszył? Wiele ostrożnych osób z pewnością odczekało kilka dni od premiery, aby być pewnym, że nie ma już większych problemów z nową wersją.

Kolejna wersja systemu iOS 10.1 jest obecnie w fazie beta, a dzisiaj Apple wydało już 3. betę dla deweloperów i publicznych testerów. Ta aktualizacja finalnie powinna zostać wydana pod koniec tego roku. Obejmuje ona kilka ulepszeń, a najbardziej zauważalną zmianą jest dodanie trybu głębi dla zdjęć wykonywanych podwójnym aparatem iPhone’a 7 Plus.

źródło: Mixpanel – iOS 10 adoption , Fiksu – Fiksu iOS Trackers