Opera Max na Androida – anonimowość na mobile’u?

Opera uaktualniła aplikację Opera Max na urządzenia z Androidem o zwiększoną ochronę prywatności i adblocka.

opera Max na Androida - anonimowość na mobile'u

Opera ogłosiła właśnie, że dodała zestaw nowych funkcji do swojej przeglądarki na Androida w aplikacji Opera Max. Nowe rozwiązania mają zapewnić poprawę prywatności i bezpieczeństwa jeszcze bardziej niż „niezabezpieczone aplikacje na iPhone’a”. Nowa wersja Opery Max jest przeglądarką mobilną, która stopniowo zostanie udostępniona dla użytkowników urządzeń z systemem Android.

Najciekawsza funkcja to Tryb prywatności, który pozwala użytkownikom na zwiększenie prywatności na swoich telefonach z Androidem w niemal wszystkich aplikacjach mobilnych.

Opera dokucza taże firmie Apple’a i jej polityce prywatności, twierdząc że gigant w ciągu ostatniego roku zrobił wiele hałasu o prywatności i bezpieczeństwie na iPhone’ie, jednak nie robią nic, aby zabezpieczyć użytkowników przed niebezpiecznymi aplikacjami.

Przytyk z pewnością wynika stąd, że wersja appki nie przeszła w sklepie App Store… Dobrą wiadomością jest jednak to, że Opera znalazła sposób, aby wyeliminować możliwość śledzenia przez aplikacje użytkowników Androida. Zasadniczo, tryb prywatności w Operze Max wykrywa, która z zainstalowanych na smartfonie aplikacji jest zła, a która dobra pod kątem udostępniania danych podmiotom trzecim.

Opera Max - ochrona przed śledzeniem aplikacji mobilnych na Androidzie

Opera Max na Androida posiada adblocka (blokowanie reklam)

Oprócz nowego trybu prywatności, programiści Opery dodał także adblocka. W rzeczywistości, działa on jak filtr, który pozwala na blokowanie śledzenia przez reklamodawców. Dzięki nowej funkcji użytkownik nie staje się celem wszechobecnych na mobile’u reklamodawców.

Ponadto, tryb prywatności pozwala użytkownikom Androida zaszyfrować swoje dane aplikacji oraz ruchu przeglądania stron internetowych w niezabezpieczonej sieci Wi-Fi poprzez proste dotknięcie jednego przycisku. Pamiętaj, że daje to większe ale nie całkowite bezpieczeństwo i prywatność w publicznych sieciach Wi-Fi.

Jeśli nie masz jeszcze zainstalowanej aplikacji Opera Max na smartfonie z Androidem, możesz ją pobrać za darmo ze sklepu Google Play – aplikacja powinna zawierać już nowy tryb prywatności ogłoszony przez Operę na początku tego tygodnia (link do pobrania appki znajdziesz na dole tego wpisu).

Opera Max - ochrona danych w publicznych sieciach Wi-Fi

Najważniejsze funkcje aplikacji Opera Max

Aplikacja mobilna Opera Max na Androida zapewnia przede wszystkim:

 • oszczędność transferu danych podczas korzystania z popularnych aplikacji, takich jak Netflix, Line, Instagram, Google Chrome, Gaana, Pandora czy Slacker Radio,
 • monitorowanie aplikacji – które przesyłają najwięcej danych,
 • zarządzanie zużyciem transferu i dłuższe korzystanie z pakietu danych komórkowych,
 • szybsze pobieranie danych w sieciach Wi-Fi,
 • kontrolowanie zużycia danych podczas zagranicznych wyjazdów,
 • zapobieganie przesyłaniu danych komórkowych w tle.
 • Oglądaj więcej filmów na Netflixie – oszczędzaj nawet 50% transferu podczas oglądania filmów w serwisach Netflix.
 • Słuchaj więcej muzyki w podróży – oszczędzaj nawet 40% transferu podczas korzystania z popularnych aplikacji muzycznych, takich jak Muzyka YouTube, Gaana, Saavn, Pandora czy Slacker Radio.
 • Blokuj aplikacje i zarządzaj potajemnym zużyciem transferu w tle – będziesz otrzymywać inteligentne powiadomienia z Opery Max, by kontrolować marnowanie transferu przez nieużywane aplikacje. Opera Max pozwala blokować wybranym aplikacjom możliwość przesyłania danych w tle. Możesz też całkiem zablokować im łączność.
 • Zarządzaj danymi przesyłanymi przez wszystkie aplikacje – monitoruj korzystanie z internetu we wszystkich aplikacjach na specjalnej osi czasu.
 • Zachowaj prywatność i bezpieczeństwo – Opera Max nie analizuje, ani nie przechowuje poufnych danych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ochrony prywatności podczas korzystania z Opery Max.

Aplikację pobierzesz na Androida, klikając na poniższy przycisk kierujący do sklepu Google Play:

Pobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: Opera Mobile – New Opera Max helps make Android apps more private than unprotected iPhone apps