Jak włączyć tajne konwersacje w Messengerze?

W komunikatorze Facebook Messenger możesz teraz wysyłać tajne, zaszyfrowane wiadomości, których nikt nie podejrzy.

Jak wysyłac zaszyfrowane wiadomości w aplikacji Messenger (tajne konwersacje)

W komunikatorze mobilnym Facebook Messenger pojawiła się nowa funkcja wysyłania zaszyfrowanych wiadomości, czyli prowadzenie tzw. tajnych konwersacji. Polega to na tym, że po włączeniu opcji Tajne konwersacje można wybierać i odbierać tajne wiadomości tylko na jednym urządzeniu naraz. Wszystkie tajne konwersacje na innych urządzeniach zostaną zamknięte i nie będą widoczne.

Oznacza to, że jeżeli wysyłasz do kogoś zaszyfrowaną tajną wiadomość ze smartfona, to jest ona widoczna tylko na tym urządzeniu, z którego wysyłasz – nie ma możliwości podejrzenia jej z Twojego konta na komputerze lub tablecie.

Tajne konwersacje wykorzystują system kodowania sygnału, który ma cieszy się dużą popularnością w środowisku osób zajmujących się bezpieczeństwem informacji. Został on opracowany przez organizację nonprofit Open Whisper Systems, która po raz pierwszy wprowadziła warstwę szyfrowania w swojej aplikacji Signal. Facebook po raz pierwszy wdrożył nowy mechanizm prywatności w lipcu tego roku – wybrani testerzy beta mogli już wtedy zacząć wysyłać zaszyforwane wiadomości. Niedawno wydana aplikacja Google Allo również posiada podobną opcję szyfrowania.

Wysyłanie tajnych konwersacji z aplikacji mobilnej Messenger

Tajne konwersacje dostępne są w aktualnej wersji aplikacji mobilnej Messenger dla wszystkich 900 mln użytkowników aplikacji na urządzenia z systemem Android i iOS. Wiadomości w ramach tajnych konwersacji mogą odczytać jedynie osoby prowadzące rozmowę – nie są one możliwe do podejrzenia przez Facebooka a nawet przez organy ścigania lub wywiadu. Nowa funkcja pozwala także wyczyść wszystkie sekretne rozmowy oraz ustawić ich czas ważności od momentu przeczytania – – w ten sposób możesz ustawić czas, po jakim wiadomości mają zniknąć z konwersacji. Wybierając ważność wiadomości, obok niej pojawia się licznik odmierzający czas do wymazania jej z wątku.

Tajna konwersacja w Messengerze jest od początku do końca szyfrowana, co oznacza, że wiadomości są przeznaczone tylko dla Ciebie i Twojego rozmówcy – dla nikogo więcej. Niemniej osoba, do której kierowana jest wiadomość, może postanowić udostępnić konwersację innym (np. wykonując zrzut ekranu). Obaj rozmówcy uczestniczący w tajnej konwersacji posiadają klucz urządzenia, za pomocą którego mogą zweryfikować, czy wiadomości są od początku do końca szyfrowane.

Włączanie tajnych konwersacji:

  1. wybierz swój profil w aplikacji Messenger,
  2. wybierz opcję Tajne konwersacje (czarna ikona z białą kłódką),
  3. przesuń włącznik (zielona ikona włącznika),
  4. w tym miejscu możesz także usunąć wszystkie tajne konwersacje.

Messenger - włączanie tajnych konwersacji Messenger - włączanie tajnych konwersacji

Wysyłanie tajnych wiadomości w aplikacji:

Aby napisać zaszyfrowaną wiadomość do swoich znajomych na Facebooku, należy:

  1. wybrać ikonę Nowej wiadomości i w prawym górnym rogu wybrać opcję Tajna,
  2. wybrać osobę z listy znajomych, do której chcemy wysłać zaszyfrowaną wiadomość,
  3. konwersacja zostanie oznaczona jako tajna (zaszyfrowana z jednego urządzenia na drugie)
  4. ważność wysyłanych wiadomości ustawisz wybierając czarną ikonę zegara
  5. wszystkie materiały i wiadomości wysyłane w zaszyfrowanym wątku są oznaczone na czarnym tle (jak na poniższym screenie).

Nowa Tajna wiadomość w aplikacji Messenger Pisanie zaszyfrowanych wiadomości na Fb Messengerze

Co można wysyłać w tajnych konwersacjach i gdzie są dostępne?

W tajnych konwersacjach możesz przesyłać wiadomości, zdjęcia i naklejki. Tajne wiadomości nie obsługują wiadomości grupowych, plików GIF i wideo ani rozmów wideo czy płatności.

Tajne konwersacje są obecnie dostępne jedynie w aplikacji Messenger na urządzeniach z systemem iOS oraz Android. Nie będą więc widoczne na czacie na Facebooku ani w witrynie internetowej messenger.com. Ponadto są widoczne tylko na urządzeniu nadawcy i odbiorcy, na którym konwersacja została rozpoczęta i otwarta.

Nowa opcja szyfrowania wiadomości w Facebook Messengerze musi być włączana ręcznie dla każdej rozmowy, zamiast być domyślnie włączona, jak to jest w aplikacji Signal lub WhatsApp. Decyzja o opcjonalnym włączaniu szyfrowania może mieć związek z pewnymi regulacjami prawnymi.

źródło: Facebook Messenger – Centrum pomocy