Facebook Marketplace – handel w social mediach

Facebook oficjalnie ogłosił Marketplace, który pozwoli na łatwe kupowanie i sprzedawanie przedmiotów w lokalnej społeczności Facebooka.

Facebook Marketplace

Facebook planował wprowadzenie swojej usługi Marketplace przez wiele lat. Funkcja została po raz pierwszy ogłoszona w 2007 roku, a ostatecznie zaczęła pojawiać się niektórym użytkownikom aplikacji na iPhone’a i smartfony z Androidem już w 2015 roku. Dzisiaj Facebook oficjalnie ogłosił publiczne udostępnienie Marketplace w aplikacji na  Androida i iOS-a.

Na Facebooku od zawsze istniały tematyczne grupy, na których użytkownicy ogłaszali przedmioty, usługi lub mieszkania do sprzedania, kupna lub wynajęcia. Facebook donosi, że każdego miesiąca ponad 450 milionów ludzi odwiedza te grupy. To co zrobił Facebook, to stworzenie lepszego miejsca do handlowania w social mediach niż chaotyczne przeszukiwanie wpisów na grupach. Dzięki Marketplace można filtrować ogłoszenia po lokalizacji, cenach i kategoriach.

Jak działa Facebook Marketplace?

Wystarczy zamieścić wpis z ogłoszeniem w kilku prostych krokach. Sprzedawanie przedmiotów w Marketplace jest tak samo proste jak przeglądanie Facebooka:

  1. Zrób zdjęcie swojej przedmiotu, który chcesz sprzedać, lub dodać go z rolki aparatu ze smartfona
  2. Podaj nazwę produktu lub usługi, dodaj opis i cenę
  3. Potwierdź swoją lokalizację i wybierz kategorię
  4. Zatwierdź

Facebook Marketplace - screen z aplikacji na iOS-a

Marketplace powinien być jż dostępny dla wszystkich pełnoletnich użytkowników serwisu w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii. Należy pamiętać, że wprowadzeni usługi jest zmianą po stronie serwera, więc całkowite udostepnienie może potrwac nawet do 2 dni.

Facebook poinformował, że w najbliższych miesiącach funkcja będzie dostępna także w innych krajach i regionach na świecie.

Zobacz także: Nowa funkcja Facebook Messengera dostępna tylko w Polsce

źródło: Facebook Newsroom – Introducing Marketplace: Buy and Sell with Your Local Community