Andromeda – połączony Android z Chrome OS?

Czy 4 października br. Google zaprezentuje uniwersalny system operacyjny Andromeda, który zastąpi Androida i Chrome OS?

Andromeda - uniwersalny system Google'a powstały z połączenia Androida i Chrome OS?

Podczas zbliżającej się konferencji Google’a, zapowiedzianej na 4 października 2016 r., firma może zaprezentować uniwersalny system operacyjny Andromeda – połączenie mobilnego systemu operacyjnego Android z systemem dla komputerów Chrome OS.

Andromeda byłaby większym newsem niż zaprezentowanie smartfona Pixel XL, Chromecast Ultra czy Google Wi-Fi. Jak w, większy niż telefony piksela. Na oficjalnym profilu Androida na Twitterze czytamy, że 8 epickich lat systemu zostanie uczczone ulubionym smakołykiem. Kilka godzin później wiceprezes Androida, Google Play i Chrome’a Hiroshi Lockheimer udostępnił tweeta, w którym zapowiada, że ma przeczucie, że 4 października będzie dużo na temat 8-leniej historii systemu Android (sic!)

Ten pozorny i niewinny wpis Lockheimera niewiele mówi, ale przyjrzyjmy się właściwemu kontekstowi. Może to być pierwsza zapowiedź tego, że Google planuje zaprezentować długo oczekiwane połączenie systemu Android z Chrome OS. Projekt uniwersalnego systemu w murach Google’a nosi nazwę Andromeda. Całkiem możliwe, że już 4 października zostanie on oficjalnie zaprezentowany.

Andromeda = Android + Chrome OS?

Choć pogłoski na temat połączenia systemu Android i Chrome OS pojawiają się już od dłuższego czasu – od momentu opublikowania artykułu w The Wall Street Journal ponad rok temu – to wszyscy maja nadzieję, że tej jesieni Google uchyli rąbka tajemnicy. Dziennik WSJ twierdzi, że Google planuje dostosować Chrome OS do Androida, aby nowy system działał na szerszej gamie sprzętu. Oznacza to, że nowa hybryda systemów operacyjnych mogłaby działać zarówno na laptopach jak i na urządzeniach mobilnych.

Sam pomysł nie jest nowy – mamy już współdziałanie mobilnej wersji systemu Windows 10 z wersją desktopową oraz doskonale sparowany ekosystem Apple’a i współgranie systemu macOS z systemem iOS. Dlaczego Google nie miałoby wprowadzić własnego uniwersalnego rozwiązania?

Według WSJ sparowanie systemów miałoby być w pełni gotowe dopiero w 2017 roku, ale już tej jesieni Google może chcieć podzielić się radosną nowiną i wydać wczesną wersję beta. Co może być równie ważne jak sama zapowiedź Androida? Na pewno nie kilka nowych modeli telefonów. Lockheimer podgrzał atmosferę i teraz cała branża sili się na rozmaite domysły. Czy będzie to wydarzenie o historycznym znaczeniu dla Google’a, równie ważna jak zaprezentowanie pierwszej wersji najpopularniejszego na świecie systemu operacyjnego? Z pewnością będzie to coś dużego.

Każdy w branży stawia na to, że tym czymś wielkim będzie właśnie Andromeda, która oficjalnie może mieć całkiem inną nazwę. Jaki wpływ na Androida może mieć wprowadzenie uniwersalnego systemu operacyjnego, tego jeszcze nie wiemy. Z pewnością Google wie co robi i już za około 2 tygodnie dowiemy się wszystkiego.

Też czujecie dreszczyk emocji?

źródło: Android Police – Google’s merged Android-Chrome OS 'Andromeda’ may be teased on October 4th