Kindle in Motion – nowy format e-booków

W sklepie Amazon zaczynają pojawiać się multimedialne e-booki w nowym formacie „Kindle in Motion”, który ożywia książki!

E-booki w formacie Kindle in Motion

W sklepie Amazon dostępnych jest obecnie siedem książek w formacie Kindle in Motion, który dostarcza całkowicie nowych doświadczeń czytelnikom. Oprócz ciekawej oprawy graficznej, e-booki w tym formacie zawierają dźwięk oraz animacje lub wideo.

Co to jest Kindle in Motion?

Kindle in Motion to całkowicie nowy, multimedialny format e-booków, który łączy ze sobą tekst, wideo i animacje w książkach elektronicznych. W wolnym tłumaczeniu można przetłumaczyć gą jako Kindle w ruchu, ponieważ w e-booki pojawia się wiele ruchomych dodatkowych elementów.

Kupując książkę oznaczoną Kindle in Motion w reczywistości otrzymujemy standardowego e-booka na czytniki Kindle oraz multimedialną wersję, którą można odtworzyć tylko w aplikacji Kindle na smartfonie, tablecie lub komputerze.

Oto jaka jest różnica między wersją w Kindle in Motion (po lewej) i standardowym formatem mobi (po prawej):

Kindle in Motion (po lewej), standardowy e-book na czytniki (po prawej)
Kindle in Motion (po lewej), standardowy e-book na czytniki (po prawej)

Jednymi  z ciekawszych pozycji są opowiadania Edgara Allana Poe (oryg. Darkness There: Selected Tales) z grafikami M.S. Corleya oraz „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett (oryg. The Secret Garden) z ilustracjami wykonanymi przez Hannah Christenson. E-booki w Kindle in Motion posiadają ładniejsze tła, ozdobne tytuły rozdziałów, kolorowe ilustracje oraz animacje, a niektóre nawet krótkie filmy.

Nowy format e-booków od Amazona został wprowadzony po cichu, bez specjalnego rozgłosu i na razie niewiele się o nim mówi, ponieważ wybór pozycji jest również mocno ograniczony. Obecnie w księgarni znajduje się tylko siedem książek w języku angielskim. Pełna listę e-booków z ruchomymi efektami znajdziesz tutaj.

Kindle in Motion - Amazon

Książki te nie odbiegają swoją ceną od klasycznych i kosztują około 2 dolarów (niecałe 10 zł). W cenie mamy dwie wersje – kompatybilną z czytnikami Kindle oraz tę wypasioną z „fajerwerkami”. Co ciekawe multimedia dostępne sa po pobraniu książki – nie jest wymagane połączenie z internetem, aby po pobraniu cieszyć się w pełni ciekawą forma lektury.

Czy nowy format jest przyszłością e-booków?

Nowy format świetnie może przyjąć się w przypadku thrillerów lub horrorów – gdzie element zaskoczenie może być dodatkowym doznaniem. W przypadku lektur dla dzieci taka forma jest doskonałym uzupełnieniem, które może konkurować z pięknymi wydaniami papierowymi.

Zobacz jak wygląda przykładowa książka w nowym formacie:

Czy Kindle in Motion jest tylko eksperymentem? Czy zostanie dobrze przyjęty przez czytelników? Wszystko zależy od wyobraźni wydawców i tego jak wielu będzie chciało tworzyć multimedialne wersje książek. Osobiście pomysł bardzo mi się podoba i liczę na to, że pojawi się więcej tytułów w tym formacie.

Choć e-booki z ruchomymi efektami nie są nowym pomysłem Amazona, pojawiały się już podobne rozwiązania, to po raz pierwszy wydaje się, że nowy format może wkrótce być obsługiwany przez kolejne generacje czytników. Czy tak się stanie? Bardzo na to liczę.

Daj znać w komentarzu, którą książkę chciałbyś przeczytać w takim formacie? Ja mam kilka takich tytułów na liście!

źródło: Amazon