Jak poprawić żywotność baterii pod iOS 10?

Oto kilka wskazówek, jak rozwiązać problem z żywotnością baterii po instalacji systemu iOS 10 na iPhone’ie, iPadzie lub iPodzie touch.

Jak naprawić problem z baterią pod iOS 10?

System iOS 10 jest prawdopodobnie największa i najlepszą aktualizacji mobilnego systemu operacyjnego od Apple’a, jaka do tej pory była wydana. Nie można temu zaprzeczyć, mnogość funkcji i ulepszeń jest tak ogromna, że trudno zapamiętać je wszystkie (Pełna lista nowych funkcji i ulepszeń pod iOS 10).

Choć podczas pierwszych godzin od udostępnienia aktualizacji nie obyło się od wpadek i problemów niektórych użytkowników, to proces uaktualnienie jest jednym z najprostszych jakie dostępne są w przypadku wszystkich systemów.

Jednym z najczęstszych problemów po aktualizacji systemów jest zawsze szybkie rozładowywanie się baterii iPhone’a lub iPada. Zazwyczaj jest to normalne, w ciagu pierwszych 2-3 dni od instalacji, ponieważ system musi zaindeksować sobie rozmaite elementy systemu i nasze dane. Jeśli uciekanie procentów baterii pod systemem iOS 10 jest nad wyraz szybkie, można spróbować zastosować się do poniższych wskazówek, aby zminimalizować szybkie rozładowanie się urządzenia.

Sprawdź, które aplikacje zużywają najwięcej baterii?

Jeśli masz zainstalowanych mnóstwo aplikacji na swoim iPhone’ie lub iPadzie, to są duże szanse, że któraś z nich może sprawiać kłopoty w optymalnym zużywaniu baterii.

Przejdź do aplikacji Ustawienia → Bateria, aby dowiedzieć się dokładnie, które aplikacje wykorzystują najwięcej energii. Może to być np. Facebook, Pokemon GO albo Snapchat. Gdy już zidentyfikujesz najbardziej energożerne aplikacje możesz ograniczyć jej wykorzystanie, albo poszukać alternatywy.

Najczęściej, to właśnie aplikacje są winowajcami szybkiego drenażu baterii. Postaraj się odinstalować aplikacje, z których nie korzystasz. Warto dodać, że pod iOS 10 możesz usunąć także te, które są preinstalowane wraz z systemem, np. Kompas czy Giełda. Jeżeli będziesz chciał je przywrócić, wystarczy wyszukać je w sklepie App Store.

Ustawienia Baterii iOS 10

Ogranicz wykorzystanie usług lokalizacyjnych

Usługi lokalizacyjne są przydatną opcją dla wielu aplikacji, ale możesz ustawić korzystanie z nich tylko, gdy używasz aplikacji. Nie musisz zezwalać na ciągłe korzystanie z usług lokalizacyjnych, gdy nie korzystasz z danej appki. Wyłącz także usługę dla funkcji systemowych.

Przejdź do Ustawienia → Prywatność → Usługi lokalizacji, aby wybrać odpowiednie ustawienia dla wybranych aplikacji. Zawsze możesz je włączyć w tym miejscu, jeśli będziesz potrzebował do nich dostępu.

Usługi lokalizacji iOS 10
Usługi lokalizacji iOS 10

Twardy restart

Czasem wystarczy wykonać twardy restart, aby przywrócić optymalne działanie urządzenia. Wystarczy pozamykać wszystkie aplikacje i przytrzymać dłużej w tym samym czasie przycisk Początek (Home) oraz przycisk Włączenia/Wyłączenia. Zwolnij przyciski, dopiero gdy pojawi się logo Apple’a na wyświetlaczu.

Dostosuj jasności ekranu i wyłącz automatyczne ustawienie

Nie zawsze potrzebujesz maksymalnej jasności wyświetlacza. Wystarczy zmniejszyć jasność do 30%, aby zauważyć znaczną różnicę w zużyciu akumulatora. Przejdź do Ustawienia  Ekran i jasność i wyłącz Automatyczne ustawienie jasności.

Wyłącz funkcję „Podnieś, aby obudzić”

Podnieść, aby obudzić to nowa funkcja systemu iOS 10, która budzi ekran iPhone’a, gdy wykryje że smartfon został podniesiony z poziomej pozycji. Wyłączenie tej funkcji znajdziesz w Ustawienia → Ekran i jasność, a następnie przesuń przełączni obok nazwy Podnieś, aby obudzić.

Jasność ekranu - Podnieś, aby obudzić

Zacznij korzystać z trybu niskiego zużycia energii (Low Power Mode)

Tryb niskiego zużycia energii to jedna z opcji, która automatycznie redukuje zużycie baterii pod systemem iOS 10 przez wszystkie rzeczy wymagające łączności sieciowej.

Korzystanie z trybu niskiego zużycia energii może oznaczać konieczności ręcznego pobierania wiadomości e-mail i innych powiadomień, ale to lepsze niż szybkie wyczerpanie baterii. Aby aktywować ten tryb wejdź do Ustawienia → Bateria i włącz Tryb niskiego zużycia energii.

Zacznij korzystać z funkcji Night Shift

Chociaż nie ma gwarancji, że funkcja Night Shift rozwiąże problem z baterią pod iOS 10, niektórzy użytkownicy donoszą lekką poprawę. Opcję włączysz w Ustawienia → Ekran i Jasność → Night Shift lub w Centrum sterowania.

Night Shift w Centrum sterowania

Wyłącz Pęk kluczy w iCloud

Żywotność baterii czasem może zależeć od najmniej spodziewanych funkcji. W poprzednich wersjach systemu iOS, wielu użytkowników zauważyło poprawę, gdy włączyło lub wyłączyło Pęk kluczy iCloud.

Funkcję można włączyć lub wyłączyć w Ustawienia → iCloud → Pęk kluczy. 

Pęk kluczy iCloud - włączenie

Wyłącz odświeżanie aplikacji w tle

Aby zapobiec temu, że urządzenie odpytuje w sieci o dostępne aktualizacje treści dla zainstalowanych aplikacji – nawet jeśli nie są włączone – wystarczy wyłączyć  Odświeżanie w tle. Możesz zdecydować, które aplikacje mają nie działać bez Twojej wiedzy, ustawiając je w Ustawienia → Ogólne → Odświeżanie w tle.

Odświeżanie aplikacji w tle (iOS)

Inne wskazówki

 • Usuń niechciane widżety – przesuń ekran na prawo od krawędzi ekranu głównego, aby przejść do widoku widgetów i klikając Edytuj wyłącz niepotrzebne. Włączone dodatki mogą pobierać dane w tle i zużywać baterię.
 • Wyłącz dynamiczne tapety – przejdź do Ustawienia → Tapeta →Wybierz tapetę, i ustaw statyczny obrazek lub zdjęcie z rolki aparatu.
 • Wyłącz efekty ruchu (parallax) – przejdź do Ustawienia → Ogólne → Dostępność → Redukuj ruch i włącz.
 • Wyłącz automatyczne aktualizacje w App Store – sklep App Store automatyczne instaluje aktualizacje aplikacji w tle, ale jeśli nie chcesz, żeby tak się działo możesz je wyłączyć w Ustawienia  → iTunes i App Store przewiń w dół do sekcji Automatyczne pobieranie i wyłączyć aktualizacje.
 • Wyłącz indeksowanie wyszukiwania Spotlight – opcja Spotlight przeszukuje wiele rodzajów treści na iPhone’ie, takich jak aplikacje, kontakty, muzyka, podcasty, e-maile i wiele innych. Aby odznaczyć typ zawartości, których nie chcesz wyszukiwać za pomocą Spotlight przejdź do Ustawienia → Ogólne → Wyszukiwanie Spotlight.
Wyszukiwanie Spotlight (iOS)
Wyszukiwanie Spotlight (iOS)
 • Wyłącz powiadomienia push w Ustawienie → Powiadomienia i wybierz aplikacje od których nie chcesz otrzymywać wypychanych powiadomień.
 • Wyłącz Bluetooth – jeśli nie podłączasz żadnych urządzeń za pomocą Bluetootha do telefonu iPhone, to wyłącz tę opcję (Ustawienia → Ogólne → Bluetooth)
 • Ustaw autoblokadę iPhone’a po 30 sekundach nieużywania lub 1 minucie.
 • Jeżeli nie korzystasz z sieci Wi-Fi lub danych komórkowych, to wyłącz je.

Zresetuj ustawienia iPhone’a

Nie jest to idealne rozwiązanie, ale w przeszłości pomagało na wiele problemów z baterią. Wybranie tej opcji spowoduje zresetowanie wszystkich ustawień na urządzeniu, ale pozostawi wszystkie dane, aplikacje i zdjęcia znajdujące się na urządzeniu.

Ustawienia → Ogólne → Wyzeruj → Wszystkie ustawienia.

Wyzeruj Ustawienia iPhone'a

Wykonaj czystą instalację systemu iOS 10

Jest to jedna z najbardziej kłopotliwych i czasochłonnych metod, która powinna nadać kres problemów z baterią, jeśli wszystkie inne metody zawodzą. W razie konieczności lub wadliwego działania systemu iOS 10 na iPhone’ie możesz wykonać czystą instalację systemu za pomocą opcji resetowania i przywracania po podłączeniu urządzenia do programu iTunes.

Wykonaj obniżenie wersji systemu do iOS 9.3.5

Jeśli wszystko inne zawiedzie i nic nie pomaga możesz spróbować jeszcze obniżyć wersję systemu iOS do 9.3.5 – to ostatnia oficjalna publiczna wersja systemu mobilnego Apple’a z serii iOS 9.x. Aby wykonać downgrade iOS-a wykonaj poniższe czynności:

 1. Pobierz najnowszą wersję programu iTunes.
 2. Wyłącz opcję „Znajdź mój iPhone” w Ustawieniach iCloud.
 3. Wprowadź iPhone’a lub iPada do trybu DFU i podłącz do komputera za pomocą kabla USB.
 4. Program iTunes wykryje automatycznie Twoje urządzenie w trybie awaryjnym.
 5. Pobierz obraz systemu iOS 9.3.5.
 6. Przytrzymaj przycisk alt na komputerze Mac lub Shift na Windowsie i wybierz odtwórz wskazując lokalizację pliku z obrazem systemu.
 7. Poczekaj na zainstalowanie się systemu i postępuj według instrukcji na ekranie.

Wybierz się do autoryzowanego serwisu Apple’a

Ostatnią deską ratunku jest wybranie się do autoryzowanego serwisu Apple’a, w którym eksperci pomogą Ci zdiagnozować problem. Wykonają profesjonalną diagnostykę urządzenia, aby sprawdzić, czy problem nie jest związany z uszkodzeniami sprzętowymi.

Przeczytaj także: