Aplikacje-zombie znikną ze sklepu App Store

Apple zamierza zrobić „wiosenne porządki” w swoim sklepie z aplikacjami App Store – zniknie sporo tzw. aplikacji-zombie, które nie są pobierane.

Na pierwszy rzut oka w sklepie App Store nigdy nie było więcej aplikacji mobilnych, a jego popularność, miliardy pobrań i transakcji z miesiąca na miesiąc rośnie. W rzeczywistości, istnieje obecnie w sumie ponad 2 miliony aplikacji mobilnych dostępne do pobrania na urządzeniach z systemem iOS (iPhone, iPad, iPod touch). Jednakże, nie oznacza to, że użytkownicy są w stanie łatwo znaleźć każdą aplikację – coraz trudniej jest znaleźć ciekawe appki wśród ogromnej konkurencji.

Firma Adjust przeanalizowała ile aplikacji pozostaje w cieniu i od dłuższego czasu ich nikt nie pobrał. Mowa tutaj o tzw. aplikacjach „zombie”, których udział stanowi prawie 90% wszystkich aplikacji dostępnych w sklepie z aplikacjami Apple’a.

Czym są aplikacje zombie?

W 2012 roku powstał termin aplikacji-zombie, które od dłuższego czasu nie zmieniają swojej pozycji na liście aplikacji, albo nie są w ogóle pobierane. Przyjmuje się, że żywa aplikacja powinna w ciągu miesiąca pojawić się na co najmniej jednej z tysięcy list (na dowolnej pozycji) i utrzymać na niej przez przynajmniej 2 dni.

Warto wspomnieć, że większość aplikacji mobilnych na iOS-a jest pobierana kilka razy w dniu premiery, albo wcale. Na przykład komunikator mobilny w Singapurze może mieć tysiące pobrań, ale może nawet nigdy nie dotrzeć na ostatnie miejsca żadnej z list, a przecież nie jest aplikacją zombie.

Podsumowując aplikacji zombie nie można znajdziemy w wynikach organicznych po słowach kluczowych – trzeba wpisać jej dokładną nazwę, aby móc odkryc w App Storze.

Jak zmieniała się liczba aplikacji mobilnych w sklepie App Store?

  • Między 1 stycznia 2014 roku i 1 stycznia 2016 roku, liczba aplikacji w sklepie App Store wzrosła o 83% – z 890 000 do 1,63 miliona aplikacji.
  • 1 czerwca 2016 to nowy kamień milowy – w sklepie odnotowano ponad 2 miliony aplikacji dostępnych na całym świecie, co stanowi wzrost o 26% w ciągu sześciu miesięcy.
  • Globalna liczba aplikacji zombie wzrosła z 72%w styczniu 2014 roku do ponad 87% w grudniu tego samego roku, w maju 2016 roku stanowiła już 90% wszystkich aplikacji – nie dziwi więc fakt, że Apple musi trochę posprzątać.
  • W ciagu 1,5 roku (od końca 2014 do czerwca 2016 r.) podwoiła się całkowita liczba aplikacji dostępnych w App Storze osiągając dwa miliony pozycji.

Poniższa grafika pokazuje przyrost liczby aplikacji mobilnych na iOS-a w sklepie App Store, pod względem widoczności (2013-2016 r.):

Udział aplikacji zombie w sklepie App Store (od 2013 do 2016 r.)

źródło: Statista – 90% Of All iOS Apps Are Zombies via Agjust – The Zombie Uprising: the undead App Store in 2016