Krüger&Matz F5A słuchawki Bluetooth z redukcją szumów

Bezprzewodowe słuchawki nauszne Krüger&Matz F5A z aktywną redukcją szumów, to doskonały wybór dla osób ceniących sobie dobrą jakość dźwięku, wygodę i design.

Bezprzewodowe słuchawki Kruger&Matz F5A z aktywną redukcją szumów

Wszyscy korzystają dzisiaj ze smartfonów na potęgę i to do każdych celów. Oprócz komunikacji na różne sposoby (rozmowy, wiadomości tekstowe, rozmowy wideo), smartfon stał sią jednym z podstawowych urządzeń dostarczającym nam różnego rodzaju rozrywki. Gry mobilne, słuchanie muzyki i audiobooków, to jedno z ulubionych zastosowań dzisiejszego pokolenia. Każdy, kto słucha muzyki lub audiobooków ze swojego telefonu doskonale wie, że dostarczane wraz ze smartfonami przewodowe słuchawki douszne nie zawsze sprawdzają się w każdej sytuacji. Jaka jest alternatywa?

Rozwiązaniem dla ciagłego szukania „kabelków” i podgłaszania dźwięku mogą być bezprzewodowe słuchawki nauszne z aktywną redukcją szumów. Taki sprzęt niejednokrotnie kosztuje tyle co sam smartfon, dlatego nie każdy decyduje się na wymianę np. EarPodsów. W moje ręce, a raczej na moje uszy, wpadły słuchawki F5A polskiej firmy Krüger&Matz w całkiem przystępnej cenie, dlatego postanowiłem podzielić się z Wami swoimi wrażeniami.

Od razu zaznaczę, że nie jestem zapalonym audiofilem, który doszukuje się każdego dźwięku, dlatego moje spostrzeżenia opieram wyłącznie na subiektywnych i pragmatycznych aspektach użytkowania słuchawek.

Przy zakupie bezprzewodowych słuchawek nausznych, najważniejsze są dla mnie:

 • alternatywa dobrze grających słuchawek dla EarPodsów, na których można słuchać strumieniowo muzyki z Apple Music, Spotify lub innej usługi,
 • jakość wykonania i możliwość bezpiecznego transportu w plecaku i torbie (etui),
 • ANC – aktywna redukcja szumów z otoczenia, do słuchania muzyki i audiobooków w hałaśliwych i ruchliwych miejscach miasta,
 • stosunek jakości do ceny.

Dizajn słuchawek Kruger&Matz F5A

Wykonanie, budowa i dizajn słuchawek Kruger&Matz F5A

Słuchawki opakowane są w ładnie wykonanym pudełku, w którym zawartość chroniona jest pianką i etui. Same słuchawki Krüger&Matz F5A są bardzo estetyczne, czarny kolor skóropodobnych materiałów i metalowe wykończenia sprawiają wrażenie solidnego wykonania i rzeczywiście takie są. Składane elementy są solidne i nie ma obaw, że coś uszkodzimy.

Bardzo wygodny i ładny futerał, jest sztywny i mocny. Możemy w nim bez obaw schować złożone słuchawki a w dodatkowej kieszonce także kable. Etui jest bardzo poręczne, zmieści się spokojnie w plecaku lub większej torbie na ramię. W przypadku noszenia dużych słuchawek nausznych zawsze pozostaje obawa, co z nimi zrobić, gdy ich nie używamy. Noszenie ich na szyi nie wchodzi w grę, dlatego dodatkowe etui i kompaktowa składana konstrukcja słuchawek, to świetne rozwiązanie.

Etui na słuchawki F5A

Poduszki słuchawek są bardzo miękkie i nie pozostawiają uczucia ucisku. Ich prostokątna konstrukcja może budzić obawy osób z nieco większymi uszami, ale żeby się przekonać, warto je przymierzyć, jak każde inne słuchawki. Na moich (chyba średniej wielkości) uszach leżą idealnie. Pałąk słuchawek jest regulowany, dlatego spokojnie można dopasować je do wielkości głowy. Pamiętajcie jednak, że przed zakupem jakichkolwiek słuchawek warto je przymierzyć – tutaj w grę wchodzą indywidualne czynniki.

W opakowaniu znajdują się oczywiście słuchawki, futerał, kabel USB, kabel audio mini Jack 3,5 mm oraz instrukcje i gwarancja.

Budowa słuchawek

 1. przycisk wielofunkcyjny (włącz/tryb parowania/odtwarzanie/pauza/ wyłącz/odbierz/zakończ połączenie)
 2. wskaźnik LED
 3. zwiększanie głośność/następny/odrzuć połączenie/przełącz połączenie (słuchawki/telefon)
 4. zmniejszanie głośności/poprzedni
 5. port micro USB
 6. mikrofon
 7. gniazdo 3,5 mm Jack
 8. mikrofon ANC
 9. wskaźnik LED ANC
 10. włącznik/wyłącznik ANC

Schemat budowy słuchawek F5A od Krüger&Matz

Jak działają słuchawki Krüger&Matz F5A?

Jeśli chodzi o podłączanie, to są bardzo łatwe do sparowania ze smartfonem przez Bluetootha lub NFC. Słuchawki obsługują połączenie z dwoma urządzeniami jednocześnie. Istnieje możliwość podłączenia słuchawek do dwóch telefonów jednocześnie oraz odbierania połączeń z któregokolwiek z nich. Po zakończeniu parowania z pierwszym urządzeniem należy wyłączyć słuchawki i przeprowadzić analogiczne parowanie słuchawek z drugim urządzeniem. Należy pamiętać, aby po zakończeniu parowania z drugim urządzeniem, wyłączyć i ponownie uruchomić słuchawki. Słuchawki automatycznie połączą się z urządzeniem, z którym były połączone przed wyłączeniem. Aby włączyć funkcję połączenia z dwoma urządzeniami jednocześnie, należy nacisnąć przyciski oznaczone 3i 4 (zwiększenia i zmniejszenia głośności) jednocześnie. Z listy dostępnych urządzeń Bluetooth niepołączonego telefonu trzeba wybrać i połączyć ze słuchawkami. Słuchawki są teraz połączone z dwoma urządzeniami jednocześnie.

Jakość dźwięku jest dla mnie wystarczająca, ale zdaję sobie sprawę, że zapaleni audiofile mają większe wymagania. Słuchanie audiobooków lub muzyki na ruchliwej ulicy nie jest niekomfortowe, a szumy z zewnątrz nie przeszkadzają tak jak przy słuchaniu w słuchawkach dousznych. Choć aktywna redukcja szumów ANC (z ang. Active Noise Cancelling) nie eliminuje każdego dźwięku pochodzącego z zewnątrz, to jest wystarczająca i bezpieczna, szczególnie podczas chodzenia po mieście. Klakson czy karetka może być słyszalna i nie można się całkowicie odciąć od czynników zewnętrznych, ale jest to dobre choćby dla własnego bezpieczeństwa. Aby korzystać funkcji ANC, trzeba ją włączyć przyciskiem – nie jest ona uruchamiana automatycznie.

Słuchawki Krüger&Matz F5A wykorzystując technologię Bluetooth z apt-X, dzięki temu muzyka i dźwięk przesyłane są strumieniowo ze smartfona (albo innego urządzenia, np. komputera) bez dużej straty na jakości. Producent zapewnia w opisie, że słuchawki umożliwiają odtwarzanie dźwięku w jakości CD za pomocą łączności Bluetooth.

Ładowanie wbudowanych akumulatorów odbywa się za pomocą kabla USB, który należy podłączyć do ładowarki lub komputera – podczas ładowania będzie się świecić czerwona kontrolka LED. Po zakończeniu ładowania, będzie się świecić niebieska kontrolka. W zestawie nie ma dołączonej ładowarki, ale dołączony oryginalny kabel USB można podpiąć do ładowarki od smartfona.

Specyfikacja techniczna słuchawek

 • pasmo przenoszenia: 20 Hz – 20 kHz
 • impedancja: 32 Ω
 • SPL (Sound pressure level): 110 ± 3 dB
 • łączność: Bluetooth: 4.0+EDR, NFC
 • zasięg Bluetooth: do 10 m
 • obsługiwane profile Bluetooth: A2DP 1.2/AVRCP1.4/HSP1.2/HFP1.6/CVC6.0
 • stosunek S/N: > 85 dB
 • obsługuje SBC, AAC
 • technologia apt-X®
 • funkcja ANC (aktywna redukcja szumów), redukcja ponad -15 dB szumów
 • wejście stereo 3,5 mm
 • możliwość podłączenia do dwóch urządzeń • Wskaźnik poziomu baterii (tylko w iOS)
 • składana konstrukcja
 • czas odtwarzania/rozmów: do 14 h
 • czas pracy w trybie oczekiwania: do 540 h
 • waga: 255 g
 • wymiary: 200x185x72 mm

Czy warto kupić słuchawki bezprzewodowe Krüger&Matz F5A?

Model F5A, jest jedną z droższych pozycji polskiego producenta i kosztują wraz z wysyłką tylko 399 zł, w oficjalnym sklepie Kruger&Matz. Warto jednak zauważyć, że za taką cenę nie kupimy podobnej jakości słuchawek, tym bardziej z funkcją aktywnej redukcji szumów ANC oraz technologią apt-X.

Można śmiało powiedzieć, że zakup słuchawek, które miałyby podobne funkcje, jakość dźwięku i wykonania, musiałby wiązać się z kosztem grubo powyżej 500 zł.

Jeżeli szukasz ciekawej alternatywy dla plątaniny kabli słuchawek dołączanych do smartfona, a przy tym chcesz odciąć się od zewnętrznych szumów na ulicy lub w biurze, to wydanie prawie 400 zł w przypadku modelu F5A od Kruger&Matz jest bardzo atrakcyjną ofertą. Producent oferuje także ciekawie wyglądające bezprzewodowe słuchawki Street BT za 199 zł, które mają dodatkowy slot na kartę pamięci micro USB (można słuchać muzyki z karty pamięci zamiast parować z telefonem), ale bez aktywnej redukcji szumów.

Po prawie tygodniu korzystania mogę śmiało stwierdzić, że nie czuję się zawiedziony i na pewno posłużą mi na długo – szczególnie, gdy zacznie wiać w uszy :)