Apple patentuje nowe urządzenie EKG wearable

Firma Apple opatentuje naręczny elektokardiograf – urządzenie monitorujące pracę serca (EKG), które może być w zegarku, opasce lub obrączce.

Naręczny elektrokardiograf (EKG) - patent Apple Pub. No. US 2016/0228025 A1

W amerykańskim urzędzie patentowym pojawił się nowy wniosek Apple’a, w którym firma przedstawia koncepcję urządzenia typu wearables do monitorowania pracy serca w formie przenośnego elektrokardiografu (EKG). Urządzenie mogłoby być wmontowane do smartwatcha, obrączki, opaski, a nawet broszki.

Nowy wynalazek może być umieszczony na którejkolwiek z kończyn, na nadgarstku lub stawie skokowym lub nawet na kostce. W opisie patentowym wyraźnie podkreślono, że urządzenie może być noszone po prawej lub lewej stronie, oznacza, że odczyty mogą być zbierane tylko z jednej strony ciała ludzkiego.

Pomiar naręcznego elektrokardiogramu może być uzależniony od elektrod umieszczonych na ciele użytkownika. W zależności od tego, na której ręce założone jest urządzenie, to pomiar jest wykonywany trochę inaczej – o czym można przeczytać w opicie. Odczyt jest wykonywany w momencie, gdy umieścimy palec na powierzchni elektrody.

Patent opisuje także fazę kalibracji, którą użytkownik musi wykonać na początku korzystania z urządzenia. Polega ona na wykonaniu kilku odczytów z różnych miejsc na ciele w celu uzyskania bazowych danych do interpretacji późniejszych testów.

Kalibracja naręcznego urządzenia do EKG - patent Apple
Kalibracja naręcznego urządzenia do EKG – patent Apple

Oczywiście pojawienie się patentu jak zwykle nie oznacza, że takie urządzenie kiedykolwiek powstanie i będzie produkowane na masową skalę. Wiadomo jednak, że Apple bardzo żywo interesuje się technologiami z dziedziny medycyny i zdrowia, dążąc do tego, aby jak najwięcej przydatnych w tej dziedzinie innowacji udostępniać użytkownikom.

Zaledwie kilka dni temu, pojawiły się doniesienia, że Apple pracuje nad bardzo przełomowym urządzeniem w dziedzinie zdrowia.

Zobacz także:

źródło: United States Patent and Trademark Office – Pub. No. US 2016/0228025 A1 z 11 sierpnia 2016 r.