Nowy pilot Apple TV Remote na iPhone’a

Apple wydało zupełnie nową aplikację Apple TV Remote na iPhone’a, która ma znacznie więcej funkcji niż pilot z Siri.

Apple TV Remote - aplikacja Pilot na iPhone'a do sterowania Apple TV

W sklepie App Store pojawiła się nowa aplikacja Apple TV Remote (pol. Pilot) z funkcją Siri i wsparciem do sterowania  w grach na Apple TV 4. generacji. Aplikacja została oficjalnie ogłoszona w czerwcu 2016 r. podczas tegorocznego WWDC i była dostępna jedynie dla programistów – od dzisiaj każdy posiadacz nowego Apple TV może zamienić swojego iPhone’a w pilota. Nowa aplikacja nie zastępuje starej aplikacji, która wciąż jest dostępna do pobrania ze sklepu z aplikacjami.

Obie aplikacje obsługują drugą, trzecią i czwartą generację Apple TV, ale tylko nowa appka posiada pełne wsparcie dla Siri (które wciąż nie jest dostępne w języku polskim) i obsługi gier wymagających żyroskopu.

Nowa aplikacja Pilot do Apple TV jest znacznie lepsza niż fizyczne akcesorium, które nastręczało wiele problemów, chociażby przy wyszukiwaniu i wybieraniu liter z jednego rzędu… Ten kto korzystał wie, jak nieenergonomicznie ułożone zostały litery w Apple TV. Nowy Apple TV Remote na iPhone’a posiada klawiaturę, dzięki czemu wyszukiwanie i pisanie jest tak samo proste jak pisanie SMS-a.

Można spokojnie powiedzieć, że stary fizyczny Apple TV Remote może spokojnie zamieszkać w szczelinach kanapy. Po sparowaniu aplikacji z Apple TV za pomocą standardowego procesu parowania urządzeń Bluetooth, można jej używać do poruszania się po całym interfejsie Apple TV, mediach, sterować odtwarzaniem i wiele więcej.

Apple TV Remote App - screeny z polskiej wersji aplikacji
Apple TV Remote App – screeny z polskiej wersji aplikacji Pilot

Właściciele czwartej generacji Apple TV mogą od teraz wykorzystać aplikację na iPhone’a jako pilota i spokojnie pozbyć się jej fizycznego odpowiednika. W aplikacji Apple TV Remote dostępne jest o wiele więcej opcji i znacznie łatwiej jest sterować urządzeniem. Duże czarne pole zajmujące prawie dwie trzecie ekranu odpowiada gładzikowi na pilocie, pojawiły sie także dodatkowe przyciski i co najważniejsze klawiatura, dzięki której wpisywanie jest znacznie prostsze – szczególnie w krajach, w których nie jest dostępny asystent głosowy Siri.

Ale, żeby nie było tak kolorowo Apple zapomniało chyba dodać możliwość sterowania głośnością! Albo jest to gdzieś ukryte, albo dali plamę. Wiem co myślicie, że fizyczny przycisk iPhone’a powinien pozwolić na ściszanie lub podgłaszanie – niestety u mnie to nie działa. Serio?

Pod systemem iOS 10 aplikacja posiada funkcję powiadomień na ekranie blokady oraz w iPhone’ie 6s funkcję wpisywania z klawiatury urządzenia, bez wcześniejszego odblokowywania!

Klawiatura na zablokowanym ekranie w aplikacji Pilot do Apple TV pod iOS 10
Klawiatura na zablokowanym ekranie w aplikacji Pilot do Apple TV pod iOS 10 (fot. iDownloadBlog)

Główne zalety aplikacji (w wersji 1.0) to:

  • sterowanie Apple TV za pomocą gestów dotykowych za pomocą iPhone’a,
  • szybkie wprowadzanie tekstu podczas wyszukiwania, adresu e-mail i haseł za pomocą klawiatury,
  • funkcja Zapytaj Siri, aby oglądać, słuchać lub grać w wybraną grę,
  • sterowanie filmami, programami telewizyjnymi lub utworami muzycznymi, które są aktualnie odtwarzane,
  • możliwość sterowaniem podczas grania – współpraca z  akcelerometrem i żyroskopem,
  • możliwość włączenie trybu gry dla uproszczonego sterowania pilotem.

Nowa aplikacja mobilna Apple TV Remote wymaga iPhone’a, iPada lub iPoda z zainstalowanym systemem iOS 9.3.2 lub nowszym i obsługiwanego modelu Apple TV:

  • drugiej generacji Apple TV z oprogramowanie w wersji 6.2.1,
  • trzeciej generacji Apple TV z oprogramowaniem w wersji 7.2.1,
  • lub czwartej generacji Apple TV za z systemem tvOS 9.2.1 lub nowszym.

Wsparcie dla Siri i poleceń głosowych wymaga nowego Apple TV 4. generacji – opcja dostępna jest tylko w niektórych językach i regionach.

Aplikację w polskiej wersji językowej możesz pobrać już dzisiaj bezpośrednio ze sklepu App Store:

Pobierz aplikację Apple TV Remote w sklepie App Store