Uber w Chinach sprzedany rywalowi Didi Chuxing

Chiński przewoźnik Didi Chuxing kupił lokalną działalność Ubera i tym samym dominuje na tamtejszym rynku przewozów zamawianych przez smartfona.

Didi Chuxing kupiło chińskiego Ubera

Chiński serwis świadczący usługi przewozów osobowych Didi Chuxing przeją lokalny oddział firmy Uber, zwiększając swoja wartość firmy z 28 do 35 miliardów dolarów.Jak łatwo policzyć połączenie obu firm zwiększyło wycenę chińskiego przewoźnika aż o 7 mld dolarów.

Transakcja, która została po raz pierwszy opisana przez serwis Bloomberg i Recode, została potwierdzona przez CEO Ubera Travisa Kalanicka we wpisie na oficjalnym profilu na Facebooku:

Uber China w wyniku nowo zawartej umowy otrzyma 20 proc. udziałów w połączonej spółce. Nieoficjalnie mówi się, że Didi Chuxing miało z kolei zainwestować 1 mld dolarów w amerykańskiego giganta przewozowego.

Firma Uber przyznała, że niezwykle trudno jest zdominować chiński rynek taksówkowy mając tak silnego rywala jak Didi. Chińska firma zwróciła ostatnio na siebie uwagę świata po zainwestowania w nią przez Apple’a 1 mld dolarów.

Dzisiejsza umowa może być postrzegana jako poddanie się w walce o chiński rynek przez Ubera lub po prostu przejaw zdrowego rozsądku. Według Bloomberga firma straciła w Chinach do tej pory ponad 2 mld dolarów. Zatem połączenia się w tym regionie z Didi Chuxing wydaje się być zatem rozsądnym ruchem.

źródło: Bloomberg – Uber to Sell China Business to Rival Didi After Losing Billions