Wpadka Huawei ze zdjęciem opublikowanym na G+

Huawei opublikowało zdjęcie zrobione aparatem firmy Canon, przypisując jego zrobienie smartfonowi Huawei P9…

aparat Huawei P9 vs. Canon EOS 5D Mark III

Kamery w naszych smartfonach są tak potężne, że zrobione nimi zdjęcia mogą dorównywać dobrej klasy aparatom fotograficznym. Potężne oprogramowanie pomaga w zrobieniu dobrych fotek nawet przy bardzo słabym oświetleniu. Ale są pewne rzeczy, którym nie są w stanie podołać.

Dzięki nowej technologi i nowoczesnemu systemowi podwójnego aparatu w smartfonie Huawei P9 z pewnością można zrobić zdjęcia bardzo dobrej jakości, które mogą być rzeczywiście imponujące. Jednak wszystkie działy marketingu powinny sobie wziąć do serca, aby nie oszukiwać klientów. W Huawei najwidoczniej zapomniano, że dane na temat grafiki można z łatwością podejrzeć i sprawdzić jakim sprzętem zostało zrobione zdjęcie, nie mówiąc o szczegółowych parametrach aparatu.

W serwisie społecznościowym Google+ na profilu Huawei Mobile pojawił się wpis na temat możliwości aparatu w smartfonie Huawei P9, okraszony zdjęciem zrobionym aparatem Canon EOS 5D Mark III za ok. 4500 dolarów. Choć we wpisie nie jest napisane, że zdjęcie zrobiono smartfonem, to niewątpliwie intencja była taka, abyśmy tak myśleli…

Podobnie jak na wielu innych platformach, na których można udostępniać zdjęcia, tak i na Google+ można sprawdzić dane EXIF.  W szczegółach zdjęcia łatwo możemy odczytać wszystkie dane na temat ekspozycji, ISO i oczywiście aparatu, którym zostało zrobione. W tym niechlubnym przypadku nie był to niestety aparat wbudowany w Huawei P9.

 • data zrobienia zdjęcia: 08.03.2016 17:35
 • nazwa pliku: 0107 – Huawei – Facebook – Google+ – Instagram – Twitter.jpg
 • rozmiar pliku: 1,75 MB
 • aparat: Canon EOS 5D Mark III
 • obiektyw: EF70-200mm f / 2.8L IS II USM
 • ogniskowa: 135 mm
 • ekspozycja: 1/800
 • apertura (wartość F): f/4
 • ISO: 500
 • marka aparatu: Canon
 • lampa błyskowa: bez lampy
 • korekta ekspozycji: -1 EV

Kliknij, aby powiększyć:

Zdjęcie zrobione aparatem Canon zamieszczone na profilu Huawei Mobile
Zdjęcie zrobione aparatem Canon zamieszczone na profilu Huawei Mobile

Choć Huawei P9 może robić imponujące zdjęcia, to z pewnością nie dorówna aparatowi Canon DSLR za 2600 $ i dołączonemu do niego obiektywowi za 1900 $. Zamieszczony wpis z pewnością wprowadza w błąd, ale to nie pierwszy i ostatni raz, kiedy obserwujemy takie wpadki firm technologicznych.

Niemniej warto o tym mówić głośno, ku przestrodze innym, którzy nie wierzą w inteligencję i przenikliwość internautów!

Aktualizacja 05.07.2016 r.: Firma Huawei wydała oficjalne oświadczenie na temat opublikowanej wczoraj fotografii wykonanej za pomocą urządzenia Canon, wyjaśniając powód zamieszczenia tego zdjęcia.

Huawei Oświadczenie: obraz wykonany za pomocą Canon, Warszawa, 5 lipca 2016 r.

Wczoraj na jednym z naszych kanałów w mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie, które nie zostało wykonane za pomocą smartfona Huawei P9. Obraz ten powstał podczas nagrywania reklamy Huawei P9. Ze względu na jego walory artystyczne zdecydowaliśmy się go udostępnić, aby był inspiracją dla członków naszej społeczności.

Przyznajemy, że powinniśmy zwrócić większą uwagę na czytelny opis przy tej fotografii. Nigdy nie było naszą intencją wprowadzić w błąd odbiorców, za co najmocniej przepraszamy. Informujemy, że wpis został usunięty.

źródło: Google+