Udział wersji systemów iOS i Android w czerwcu 2016 r.

Fragmentacja mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android w czerwcu 2016 roku – oto, dlaczego Google powinien wydać własnego smartfona.

Firma Google planuje podobno wydać własnego smartfona, zamiast outsource’ować telefony Nexus od takich producentów jak LG, Huawei, jest podobno myśleć o budowie własnego telefonu, zamiast outsourcingu telefony Nexus producentów takich jak LG, HTC, czy Huawei.

Poniższy wykres z serwisu Statista pokazuje dokładnie jaki problem z wersjami systemu Android ma Google. Obecnie mobilny system operacyjny Android jest najpopularniejszą platformą na smartfony na świecie, z ponad 80% udziałem w światowym rynku. Ale producenci smartfonów z systemem Android i przewoźnicy często oferują stare wersje platformy i rzadko udostępniają aktualizacja do najnowszej wersji już dla zeszłorocznych modeli. Tylko 25% smartfonów z Androidem posiada najnowszą wersję systemu Android 6.X Marshmallow.

Firma Apple ma znacznie wiekszą kontrolę nad swoim sprzętem i oprogramowaniem, czego rezultatem jest prawie 90% użytkowników, którzy mają zainstalowany najnowszy system iOS 9.X na swoich iPhone’ach. Apple ma znacznie łatwiej jeśli chodzi o wydawanie i udostępnianie uaktualnień, dzięki czemu użytkownicy mogą od razu cieszyć się nowymi funkcjami, a stare platformy nie muszą być w zasadzie wspierane ze względu na ich nikły udział.

Wydanie własnego smartfona nie rozwiąże problemów Google’a związanego z fragmentacją Androida, ale przynajmniej byłby konkurencyjnym producentem na ogromnym rynku smartfonów z Androidem i miałby szansę zapewnić użytkownikom najlepsze doświadczenia, kontrolując, podobnie jak Apple, proces aktualizacji.

Fragmentacja systemów iOS i Android (czerwiec 2016 r.)

Procentowy udział wersji systemów Android, w porównaniu do iOS-a) jest bardzo rozdrobniony, co widać na poniższym wykresie z danymi z serwisu Mixpanel.

Udział wersji systemów iOS i Android (czerwiec 2016 r.)

Procentowy udział wersji systemu iOS:

  • iOS 9.x: 89,6%
  • iOS 8.x: 6,1%
  • wcześniejsze wersje systemu iOS: 4,2%

Procentowy udział wersji systemu Android:

  • Lollipop (5.x): 37,5%
  • KitKat (4.4.x): 27,9%
  • Marshmallow (6.x.x): 24,7%
  • Jelly Bean (4.1.x-4.3.x): 8,8%
  • starsze wersje: 1,1%

Zobacz także, jaki był udział mobilnych systemów operacyjnych iOS i Android w maju 2016 r.

źródło: Statista – The Difference Between Android and iOS, Mixpanel Treds, Business Insider – Why Google would want to build its own phone