Czy maleje liczba pobrań aplikacji mobilnych?

Wzrost pobrań aplikacji mobilnych na świecie osiągnął krytyczny poziom i liczba nowych użytkowników aplikacji zaczyna się kurczyć.

Według danych SensorTower i Nomura zebranych dla BI Intelligence (rynek amerykański) liczba nowych pobrań aplikacji mobilnych zaczęła się kurczyć. Średnia liczba pobrań wśród 15 najlepszych aplikacji mobilnych na urządzenia zarówno z systemem iOS jak i Android spadła o 20 proc. w ujęciu rocznym (stan na maj 2016 r.).

W globalnym ujęciu wzrost pobrań 15 najpopularniejszych aplikacji mobilnych nadal lekko wzrasta, ale w znacznie wolniejszym tempie niż w ubiegłym roku. W maju 2016 r., średnia światowa pobierania wspomnianych aplikacji wzrosła zaledwie o 3 proc. w porównaniu z 2015 rokiem.

Spowolnienie wzrostu pobrań spowodowane jest głównie tym, że najpopularniejsze appki osiągnęły już pułap krytyczny i większość użytkowników ma już je zainstalowane na swoich smartfonach. Facebook ma obecnie 1,6 mld aktywnych użytkowników miesięcznie, co sprawia, że coraz trudniej znaleźć nowych użytkowników, którzy mieliby zainstalować mobilnego Facebooka. Jednak lider social mediów nadal odnotowuje ogromną liczbę 36 mln pobrań w maju 2016 r., pomimo spadku o 15 proc. w ujęciu rocznym.

Liczba pobrań TOP 5 aplikacji mobilnych na świecie (iOS i Android) - maj 2016
Liczba pobrań TOP 5 aplikacji mobilnych na świecie (iOS i Android) – maj 2016

Istnieją pewne istotne wyjątki od tej tendencji, zarówno Uber jak i Snapchat zarejestrowały większą dynamikę niż 100%. Snapchat w szczególności odnotował znaczący wzrost, w dużej mierze dzięki młodej grupie docelowej. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, że następuje tendencja spadkowa, popularne aplikacje osiągnęły określoną stabilność, ale pojawiają się nowe, które mają swój czas popularności!

Sprawdź pozostałe, aktualne dane związane z mobile’em na naszych mobigrafikach.

źródło: Business Insider – The mobile app boom has ended