Spada zainteresowanie korzystania z tabletów?

Wygląda na to, że coraz większe smartfony i coraz szybszy internet mobilny mają realny wpływ na poziom zaangażowania użytkowników tabletów.

Tablety cieszyły się sporą popularnością od 2011 roku i do 2015 roku odnotowywały ciągły wzrost. Liczba użytkowników łączących się z internetem za pomocą tych urządzeń wzrosła trzykrotnie do prawie 40%.  Jednak w 2016 roku po raz pierwszy odnotowano spadek do poziomu niższego niż w 2014 roku.

Bliższe spojrzenie na statystyki korzystania z tabletów na świecie wynika, że wzrost popularności tabletów się zatrzymał. Co więcej na początku tego roku odnotowano pierwsze spadki w prawie wszystkich grupach wiekowych.

Oczywiście, tablety maja obecnie utrudnione zadanie, aby przebić się na rynku coraz większych smartfonów (phabletów) i raczej są dodatkowym urządzeniem domowego użytku, niż mobilnym tabletem do łączenia się z internetem. O ile tablety mogą posiadają więcej funkcjonalności, to wydaje się, że nie wystarczająco więcej niż smartfony. Z tego powodu możemy spodziewać się dalszych spadków korzystania z tych urządzeń.

Poniższy wykres pokazuje procent użytkowników tabletów, którzy łączą się za pomocą tych urządzeń z internetem.

Korzystanie z internetu przez właścicieli tabletów (2011-2016)
Korzystanie z internetu przez właścicieli tabletów (2011-2016)

źródło: GWI – Tablet usage declines