Nowy test prędkości internetu od Netflixa

Serwis stremingowy Netflix uruchomił prostą stronę internetową Fast.com, na której zmierzysz prędkość swojego internetu.

Tester prędkości internetu od Netflixa (Fast.com)

Wygląda na to, że serwis z filmami i serialami Netflix chce cię mieć oko na średnie prędkości łącz internetowych na świecie, dlatego uruchomił stronę z narzędziem do pomiaru prędkości pobierania danych.

Test szybkości internetu uruchamia się natychmiast po wejściu pod adres fast.com. Użytkownicy, którzy potrzebują wykonać szybkiego pomiaru, otrzymują niemal natychmiast jasną informację z wynikiem prędkości w Mb/s. Pomimo, że takie narzędzia istnieją od dawna, wielu ludzi wciąż nie rozumie czym w rzeczywistości jest test prędkość internetu.

Na stronie przygotowanej przez Netflixa nie ma takich parametrów jak ping, opóźnienie, jitter, czy pomiaru prędkości wysyłania danych. Na Fast.com można przetestować jedynie prędkość pobierania (z ang. download). Użytkowników Netflixa interesuje w praktyce tylko prędkość pobierania danych (szczególnie dużych pakietów podczas streamowania filmów w jakości HD lub 4K), dlatego twórcy serwisu niejako także wizerunkowo postawili na ascetyczny i szybki interfejs bez reklam, w rezultacie na stronie pojawia się jedna duża liczba zajmująca cały ekran – to prędkość Twojego internetu.

Oprócz tego jest także link do legendarnego Speedtest.net, dzięki czemu można porównać swoje wyniki badań otrzymane na fast.com. Tak minimalistyczny interfejs serwisu sprawia, że jest doskonały do szybkiego sprawdzania pomiarów nawet najwolniejszych połączeń internetu mobilnego.

Pytania i odpowiedzi dotyczące serwisu Fast.com

Co zmierzysz na Fast.com?
Fast.com ocenia aktualną prędkość pobierania danych internetowych. Otrzymany wynik jest zbliżony do czołowych serwis z narzedziami do testowania prędkości, które używają globalnych serwerów rozproszonych.

Dlaczego na Fast.com można zmierzyć jedynie prędkość pobierania?
Szybkość transferu pobieranych danych to najbardziej interesujący parametr internautów, którzy chcą mieć jak najszybszy dostęp do treści zamieszczanych w sieci.

Dlaczego na Fast.com nie ma takich parametrów jak ping, opóźnienia, jitter i innych?
Serwis ma za zadanie prosto i szybko oszacować prędkość internetu dostarczanego przez ISP (dostawcę usług internetowych), nie jest to serwis na którym przeanalizujesz swoje łącze lub zbierzesz dane diagnostyczne.

Jak obliczana jest prędkość łącza w serwisie?
Aby obliczyć szacunkową, wyświetlaną prędkość internetu, Fast.com wykonuje serię pobrania z serwerów Netflixa.

Czy Fast.com działa wszędzie na świecie?
Fast.com działa globalnie z dowolnego urządzeniu(telefonu, smartfona, laptopa lub Smart TV z przeglądarką internetową).

Dlaczego Netflix uruchomił Fast.com?
Twórcy serwisu chcą, aby ich klienci mieli zawsze i wszędzie prosty, szybki dostęp do wykonania testu – i przede wszystkim bez reklam!

Co jeśli w wyniku testu otrzymuję niższą prędkość, niż ta za którą płacę u swojego dostawcy?
Należy pamiętać, że wynik jest szacunkowy i raczej zawsze będzie niższy niż ten, który podaje operator komórkowy, dostawca ISP, czy kablówka – w przypadku dużych różnic zawsze możesz skontaktować się z dostawcą w celu wyjaśnienia problemów.

źródło: Fast.com