Nowości z konferencji Google I/O 2016

Najważniejsze nowości z konferencji Google I/O 2016 w skrócie – zobacz czym Google uraczyło nas podczas dzisiejszej konferencji.

Co Google pokazało na I/O 2016?

Muszę przyznać, że wreszcie konferencja Google’a nie była nudna! Podczas dwugodzinnej konferencji Google I/O 2016 w Shoreline Amphitheatre w Mountain View, gigant zaprezentował sporo nowości, które trafią do nas jeszcze w tym roku. POcząwszy od nowych urządzeń, przez aplikacje i rozwiązanie. Poniżej wybrałem dla Was najważniejsze z nich, o których z pewnością będzie głośno w tym roku: Assistant, Home, Allo, Duo, Android N i więcej.

Google Assistant

Google Assistant

Google Assistant opisany jako „rozmawiający asystent” opiera się na dwukierunkowej komunikacji znanej z Google Now. Narzędzie może być wykorzystywane do uzyskiwanie odpowiedzi na najróżniejsze pytania, a Google Assistant odróżni czy jest to standardowa rozmowa, czy zapytanie, na które musi udzielić odpowiedzi.

Nowy asystent głosowy Google’a to kolejna konkurencja dla Siri Apple’a i Alexa Amazonu. Assistant będzie dostępny na urządzenia z systemem iOS oraz Android jeszcze w tym roku.

Google Home

Nowe urządzenie Gogle Home, to osobisty, bezprzewodowy asystent domowy, który pozwala na zadawanie pytań związanych z pogodą, korkami i wszystkim co można znaleźć w Google’u. Oprócz tego urządzenie przypilnuje Twojej listy zadań i przypomni o wyniesieniu śmieci. Wystarczy powiedzieć „OK Google”, aby urzadzenie zaczęło reagowac na nasze pytania.

Tym samym poleceniem uaktywnimy usługę muzyczną Google Music i całe centrum rozrywki połączone z naszą siecią Wi-Fi i kontem Google. Urządzenie jest tym, co znamy już z Amazon Echo. Google Home może być wykorzystywane do prostych wyszukiwań: sprawdzanie statusy lotu, śledzenia przesyłek, rezerwacji miejsca w restauracji, czy włączania i wyłączania światła w domu.

Google Home będzie dostępne w sprzedaży jeszcze w tym roku, niestety nie ujawniono jeszcze ceny.

Google Home

Allo

Allo to nowa aplikacja mobilna będąca inteligentnym komunikatorem na urządzenia z systemem Android i iOS, opartym na uczeniu maszynowym i technologiach wspomagających. Aplikacja integruje się z numerem telefonu i oferuje skalowalne dymki wiadomości, emotikony i naklejki, inteligentne sugestie odpowiedzi na wiadomości, minigry i wiele więcej. Posiada także tryb Incognito, podobny do szyfrowania w Snapchacie i podobnych komunikatorów, w których wiadomości wygasają po określonym czasie.

Allo posiada również wbudowany Google Assistant, który oferuje proaktywne propozycje takie jak restauracje w pobliżu, wyniki sportowe i inne informacje oparte o Graf Wiedzy (Knowledge Graph). Propozycje pojawiają się automatycznie na podstawie kontekstu rozmowy. OpenTable i YouTube będą jednymi z wielu usług powiązanych z Allo. Aplikację będzie można pobrać na iPhone’a i telefony z Androidem już latem tego roku.

Allo app - komunikator Google

Duo

Duo jest samodzielnym komunikatorem wideo – podobnym do FaceTime’a. Wyróżniającą i ciekawą cechą aplikacji jest funkcja puk-puk (knock knock), która jeszcze przed odebraniem pokazuje na żywo obraz rozmówcy na wyświetlaczu – to jest naprawdę genialne!

Aplikacja posiada przejrzysty o prosty interfejs użytkownika, przekaz wideo jest szyfrowany. Oprócz tego można rozmawiać i przełączać się w trakcie rozmowy z sieci komórkowej na Wi-Fi.

Duo, podobnie jak Allo  będzie dostępny latem tego roku.

Duo - komunikator wideo Google

Android N

System Android N został ogłoszony jeszcze przed Google I/O, więc na dzisiejszym Keynote podsumowano najważniejsze funkcje i usprawnienia systemu. Pewnie interesuje Was jak będzie nazywać się nowa wersja systemu Android N? Google samo jeszcze nie wie i niebawem uruchomi specjalną stronę www.android.com/n, na której będzie zbierać propozycje kolejnej nazwy, rozpoczynającej się oczywiście od litery N. Propozycje będa zbierane do 8 czerwca 2016 roku do godz. 11:59 czasu pacyficznego.

Wymyśl nazwę dla Androida N
Wymyśl nazwę dla Androida N

Android N - Google I/O 2016

Daydream

Google ogłosiło całkowicie nową platformę VR (do wirtualnej rzeczywistości) o nazwie Daydream, pozwalającą na wysokiej jakości doświadczenia VR. Platforma zostanie uruchomiona także jesienią tego roku.

Smartfony firmy Samsung, HTC, LG, Huawei i innych urządzeniach z systemem Android N będą wyposażone w nowy tryb VR, który będzie zoptymalizowany pod kątem doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości.

Daydream - Google VR Platform

Android 2.0 Wear

Google zaprezentowało nową wersję swojej platformy oprogramowania dla urządzeń typu wearables. Android 2.0 Wear, będzie wspierało samodzielne aplikacje, inteligentne podpowiedzi, lepsze rozpoznawanie pisma odręcznego i będzie posiadać miniaturową klawiaturę opartą na gestach. System będzie zintegrowany z Google Fit i innymi usługami na zegarki.

Android Wear 2.0

Wersja dla deweloperów jest dostępna już od dzisiaj, aby na jesieni były gotowe na nią samodzielne aplikacje.

Całą konferencję możesz obejrzeć poniżej:

źródło: Google I/O 2016