Smartfony nie powodują raka mózgu

Naukowcy z Australii, po przeprowadzeniu badań na przestrzeni 29 lat potwierdzili, że używanie telefonów komórkowych nie powoduje raka mózgu.

Kiedy telefony komórkowe stawały się popularne, wszyscy martwili się o to, jaki wpływ będą miały te urządzenia na nasze zdrowie? Okazuje się, że nie mamy się czym martwić. Na Cancer Epidemiology opublikowano właśnie wyniki badania przeprowadzonego w ciągu 29 lat, które wykazało, że nie ma związku między zachorowaniami na raka mózgu a korzystaniem z telefonów komórkowych.

W badaniu przeprowadzonym w latach 1982-2012 przeanalizowano występowanie raka mózgu w australijskiej populacji. Wyniki pokazały na przestrzeni lat bardzo niewielki wzrost zachorowań na raka mózgu wśród mężczyzn, ale stabilny poziom wzrostu wśród kobiet. Znaczące wzrosty przypadały u osób w wieku 70 lat, które zaczęły się już w 1982 roku, zanim telefony komórkowe były powszechne dopiero w 1987 roku. Dane pokrywają się z wynikami badań, które zostały przeprowadzone w innych krajach na świecie, ale Australia jest szczególnie dobrym przykładem, ponieważ według prawa wszystkie zdiagnozowane przypadki raka muszą być zarejestrowane. Dlatego też właśnie w tym kraju w łatwy sposób można było zbadać związek pomiędzy wiekiem, płcią i częstością występowania raka mózgu. Przeanalizowano dane 19 858 mężczyzn i 14 222 kobiet zdiagnozowanych w latach 1982-2012 oraz skorelowano je z użyciem telefonów komórkowych w latach 1987-2012.

Wiele osób korzystających ze smartfonów ma świadomość nieszkodliwości korzystania z tych urządzeń. Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które mówią o tym, że domniemane zagrożenie nie istnieje, a  najnowsze dane z prawie 30 lat potwierdzają to założenie z największym prawdopodobieństwem.

Warto przypomnieć, że telefony komórkowe emitują promieniowanie niejonizujące do uzyskani łączności z nadajnikami komórkowymi. Ten rodzaj promieniowania jest uważany za całkowicie (nie jest rakotwórczy). Na poniższym wykresie można zauważyć, że telefony komórkowe pojawiają się po prawej stronie widma widzialnego fal, obok fal podczerwonych, mikrofal i fal radiowych.

Wpływ promieniowania fal na zdrowie człowieka (wykres)
Wpływ promieniowania fal na zdrowie człowieka (wykres)

Podsumowując promieniowanie telefonów komórkowych nie zawiera się po niebezpiecznej stronie wykresu, która obejmuje promieniowanie ultrafioletowe, rentgenowskie i gamma.

Jeśli nadal martwisz się, że iPhone lub jakikolwiek smartfon z Androidem może powodować raka mózgu, to najnowsze dane mogą Cię uspokoić. O wiele bardziej prawdopodobne jest to, że smartfon może wybuchnąć podczas ładowania – co z resztą zdarza się i tak bardzo rzadko.

źródło: The Conversation – New study: no increase in brain cancer across 29 years of mobile use in Australia