IPHONE w Chinach nie tylko od Apple’a

Firma Apple, po przegranej sprawie sądowej, straciła prawo wyłączności na używanie nazwy handlowej „iphone” w Chinach.

IPHONE w Chinach

Sąd w Pekinie orzekł, że gigant z Cupertino nie ma prawa do wyłącznego używania nazwy handlowej iPhone w Chinach. Apple zastrzegło sobie prawo do znaku towarowego tylko dla towarów z kategorii elektroniki, natomiast lokalna chińska firma używa nazwy IPHONE do oznakowania swojej galanterii skórzanej.

Apple po raz pierwszy złożyło wniosek o ochronę znaku towarowego w 2002 roku, ale tylko dla produktów elektronicznych – to było pięć lat przed oficjalną premiera pierwszego iPhone’a. Chińska firma Xintong Tiandi Technologia (XTT),zaczęła stosować znak towarowy IPHONE na swoich skórzanych produktach od 2007 roku.

Gigant z Cupertino złożył pierwszy pozew w 2012 roku,  który został odrzucony z powodu braku możliwości udowodnienia, że w 2007 roku iPhone był dobrze znaną marką w Chinach. Apple odwołało się do Sądu Najwyższego, który ponownie odrzucił sprawę motywując, że iPhone’y nie były sprzedawane na rynku chiński do 2009 roku – podczas gdy XTT działało na rynku już 2 lata.

Skórzane produkty IPHONE w Chinach od 2007 roku
Skórzane produkty firmy XTT o nazwie IPHONE istnieją w Chinach od 2007 roku

To nie jest pierwszy raz, kiedy znak towarowy iPhone okazał się problematyczną kwestią w sądzie. Apple utraciło prawo do używania nazwy iPhone w Meksyku, ponieważ lokalna firma iFone działał tam już od 2003 roku. Podobny przypadek miał miejsce także Indiach, gdzie działa lokalna firma z marką iFon.

No cóż, prawo traktuje wszystkich równo, bez względu na wielkość firmy – i całe szczęście.