iPhone 7 Pro i iPhone 7 Plus – czym będą się różnić?

Jakie mogą być kluczowe różnice między nowymi iPhone’ami 7 Pro i 7 Plus, które prawdopodobnie zostaną wydane już tej jesieni?

Wielkim objawieniem na rynku smartfonów w 2016 roku może być premiera iPhone’a 7 Pro. W marcu Apple zaprezentowało budżetowa wersje iPhone’a SE, który skierowany jest głównie na rynki rozwijające się i miłośników 4-calowych smartfonów. Sprzedaż mniejszego modelu została przemyślana tak, aby użytkownicy zmieniający swoje stare piątki lub czwórki mieli tańszą alternatywę do wyboru.

Nic dziwnego, że ten model nie wzbudził zbyt wielu emocji wśród zagorzałych fanów produktów Apple’a – dla nich najbardziej oczekiwanym produktem jest oczywiście nowy iPhone 7, który zostanie z pewnością zaprezentowany już we wrześniu br.

Według doniesień, mogą pojawić się aż 3 modele iPhone’a 7, w tym iPhone 7 Pro, iPhone 7 i 7 Plus, które będą flagowymi modelami po zeszłorocznych iPhone’ach 6s i 6s Plus. Nowe urządzenia mają być zaprezentowane w tym samym czasie, dlatego nasuwa się od razu pytanie do kogo będą skierowane poszczególne wersje i czym będzie różnił się iPhone Pro od iPhone’a 7 Plus?

Dysponując wiedzą na temat obecnych trendów i możliwości spróbujmy zatem odpowiedzieć na to pytanie.

iPhone 7 Pro (7 Plus) - koncept i róznice

Kamera: iPhone 7 Pro vs. iPhone 7 Plus

Pierwszą i najbardziej oczywistą różnicą będzie aparat, który najpewniej będzie miał różne parametry techniczne. Prawdopodobnie iPhone 7 Pro będzie posiadał konfigurację podwójnego aparatu, której będzie brakować w modelu iPhone’a 7 i 7 Plus. Mogłaby to być najbardziej oczywiste fizyczna różnica między tymi dwoma urządzeniami.

Z biegiem lat, parametry techniczne aparatów w iPhone’ie wyewoluowały do tego stopnia, że ciężko zwiększać ich funkcjonalności. Może okazać się, że będą to tak subtelne różnice, że będą miały znaczenie tylko dla zaawansowanych użytkowników.

Być może zmiany w aparacie będą trochę naciągane, zwłaszcza, że ceniony analityk Apple’a Ming-Chi Kuo wspominał już, że według niego iPhone 7 będzie nieco konserwatywnym modelem. Oznacza to, że wszelkie rewolucyjne innowacje, jak na przykład projektor w smartfonie mogą być możliwe dopiero w iPhone’ie 8 z 2017 roku.

Na pewno Apple może pozwolić sobie na zwiększenie liczby megapikseli aparatu w iPhone’ie 7 Pro. Ale czy to jest na tyle kuszące, żeby płacić na przykład 100 dolarów więcej?

Wymiary modeli iPhone’ów 7 z 3Q 2016 roku

Wczesne doniesienia na temat iPhone’a 7 Pro wskazały, że prawdopodobnie będzie miał takie same wymiary co iPhone 7 Plus. Apple może jednak rozważyć zwiększenie rozmiaru ekranu tego urządzenia o kilka pikseli w stosunku do iPhone’a 7 Plus. Inne plotki wskazują na to, że Apple rozważa wyposażenie iPhone’a 8 (w 2017 roku) w 5-8-calowy wyświetlacz – ale iPhone 7 Pro może być przedsmakiem tej koncepcji.

Oznaczałoby to, że iPhone 7 Plus będzie miał ekran o przekątnej 5,5 cala, podczas gdy iPhone 7 Pro byłyby nieznacznie większy. To może także spowodować, że iPhone 7 Pro byłby cięższy od 7 Plus. Inne różnice konstrukcyjne pomiędzy tymi dwoma modeli są raczej mało prawdopodobne.

Zobacz także:

Zakrzywiony ekran

Inną cechą wyróżniającą iPhone 7 Pro może być wprowadzenie po raz pierwszy przez firmę Apple zakrzywionego ekranu i rzeczywiście może go mieć iPhone Pro. Wariant Samsunga Edge z zakrzywionym ekranem odniósł ogromny sukces, zwłaszcza, że był to raczej niszowy fablet – to mogłoby skłonić Apple’a do wykorzystania dobrych praktyk konkurencji w swoich produktach.

Pamięć wewnętrzna iPhone’ów 7

Pamięć wewnętrzna jest zawsze na wagę złota, a liczba wolnych GB na pewno będzie ważnym czynnikiem zakupowym. Wersja o pojemności 256 GB może być parametrem najdroższego modeli z linii Pro.

Ładowanie bezprzewodowe

Pomimo, że według analityków, wprowadzenie przez Apple’a nowej funkcjonalności ładowania bezprzewodowego jest mało prawdopodobne, to możliwe, że pojawi się w iPhone’ie 7 Pro. Jeśli Apple chce wyróżniać się z tłumu, może zdecydować się na wprowadzenie takiej funkcji w swoim nowym flagowym urządzeniu. Byłaby to duża różnica pomiędzy pozostałymi iPhone’ami 7 i 7 Plus.

Rynek i grupa docelowa

Ostatecznie, iPhone 7 Pro miał być tworzony głównie z myślą o społeczności biznesowej, zastępując obecne modeli z z iPhone’a 6 Plus i 6s Plus. Modele te były postrzegane jako bardzo duże smartfony, które dla przeciętnego użytkownika są mimo wszystko nieporęczne i niewygodne w użytkowaniu.

To będzie interesujące zobaczyć, w jaki sposób Apple chce sprzedawać dwa rodzaje urządzeń, skoro iPhone 6s Plus był nastawiony na rynek biznesowy. Jeżeli Apple zdecyduje się na taką strategię, to jasne jest, że iPhone Pro zajmie miejsce „Plusów”, które nie są najlepszym produktem na rynek masowy.

Cena iPhone’a 7 Pro i 7 Plus

Jest dość oczywiste, że iPhone 7 Pro będzie dużo droższy niż iPhone 7 Plus, zwłaszcza, że musiałby posiadać dodatkowe funkcje i ewentualnie większe wymiary i pojemność pamięci. Byłoby to absolutnie nielogiczne, gdyby oba modele były sprzedawane po zbliżonej cenie detalicznej. Można spodziewać się, że iPhone 7 Pro może być droższy o około 100 dolarów od modelów z niższej linii.

Może to oznaczać, że cena iPhone’a 7 Pro wyniesie około 850 dolarów. Możliwe też, że w związku z podniesieniem ceny za iPhone’a 6s w ubiegłym roku, podstawowe wersje iPhone’a 7 i 7 Plus mogą być sprzedawane w zeszłorocznych cenach szóstek.

Daj znać w komentarzu, co sądzisz o tym, że Apple mogłoby zdecydować się na wydanie kolejnych 3 modeli iPhone’a 7 w tym roku?

źródło: Value Walk