Interaktywny stół do ping-ponga

Niemiecki projektant Thomas Mayer stworzył interaktywny stół do ping-ponga, który reaguje na każdy kontakt z piłeczką.

Wyobraź sobie, że posiadasz interaktywnego trenera do tenisa stołowego, który wbudowany jest w stół .Student niemieckiego University of Design Schwäbisch Gmünd Thomas Mayer stworzył specjalny interaktywny stół do ping-ponga, który działa w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość (AR, z ang. Augmented Reality). Nowy wynalazek przenosi tę grę do kolejnego poziomu.

Projektant chciał zbudować system zdolny do śledzenia ruchu piłeczki pingpongowej w czasie rzeczywistym, aby wizualizować dane i przebieg gry zawodników bezpośrednio na stole. Korzystając z rozszerzonej rzeczywistości, Mayer opracował interfejs, który w istocie pokazuje graczom informacje na temat rozgrywki, w jaki sposób grają oraz szereg dodatkowych danych i statystyk na temat samego przebiegu rozgrywki.

Interaktywny stół do ping-ponga

Do zbudowania swojego technologicznie zaawansowanego stołu do tenisa stołowego, Mayer wykorzystał dwie kamery Playstation CL-eye i projektor Full HD, aby śledzić piłkę podczas gry i przetwarzać dane wynikowe w czasie rzeczywistym. Gromadząc informacje z przebiegu gry, oprogramowanie wyświetla szereg najbardziej użytecznych informacji i statystyk bezpośrednio na stole.

Stół do ping-ponga z rozszerzoną rzeczywistością

Jednym z największych wyzwań było stworzenie imponującego i funkcjonalnego interfejsu, który brałby pod uwagę ergonomię zawodników podczas meczu. Dostosowanie rozdzielczości projektu, układ interfejsu i układ przycisków stwarzały najwięcej problemów podczas tworzenia wielu prototypów.

Wynalazek Mayera jest obecnie prototypem, więc niestety fani tenisa stołowego nie będą mogli jeszcze kupić własnego egzemplarza. Biorąc pod uwagę, jak imponująco wyglada wynalazek Mayera, całkiem możliwe, że znajdzie zastosowanie w „szerszej rzeczywistości”.

Co na to gracze tenisa stołowego? Osobiście, chętnie bym wypróbował!

źródło: Tommy’s Portfolio – Table Tenis Trainer