Prognoza sprzedaży smartfonów na świecie

Tempo wzrostu sprzedaży smartfonów na świecie zaczyna spowalniać, zobacz jakie są prognozy sprzedaży smartfonów do 2021 roku.

Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych kilku lat rynek smartfonów zacznie znacznie spowolniać. Pomimo rekordowego kwartału sprzedaży w okresie świątecznym 2015 r., był to prawdopodobnie ostatni rok z dwucyfrowym wzrostem liczby sprzedaży smartfonów.

Największe spowolnienie zauważalne jest na dojrzałych rynkach. Pula osób kupujących smartfona po raz pierwszy w USA, Europie i Chinach szybko się kurczy, a sprzedaż opierać się będzie głównie na wymianach smartfonów na lepsze generacje urządzeń. 

Tymczasem na rynkach wschodzących nadal będziemy obserwować dynamiczny wzrost sprzedaży. W szczególności w Indie i Indonezja, będą napędzać dużą część wzrostu sprzedaży w ciągu najbliższych lat. W ostatnim raporcie BI Intelligence, można znaleźć zaktualizowaną prognozę wysyłek smartfonów do 2021 roku. Wynika z niej, że wzrost będzie spowalniał a jego tempo będzie się stabilizowało w dłuższej perspektywie.

Prognoza sprzedaży smartfonów na świecie do 2021 r. (mobiGRAFIKA)

Oto kilka kluczowych wniosków z raportu:

  • Światowy rynek smartfonów wciąż rośnie w stałym tempie, ze względu na coraz większe zapotrzebowanie w krajach rozwijających się. Szacuje się, że globalny rynek osiągnie około 2,1 mld sprzedanych urządzeń w 2021 r.
  • Wzrost sprzedaży w ciągu ostatnich kilku lat był napędzany przez spadające ceny smartfonów, co sprawiło, że smartfony stały się bardziej dostępne na rynkach wschodzących. Średnia cena sprzedaży smartfonów w Indiach spadła prawie o połowę w latach 2010-2015.
  • Przy stosunkowo niskiej penetracji smartfonów, prognozuje się, że sprzedaż w Indiach zacznie szybko wzrastać w najbliższych 5 latach. Niemniej jednak, Indie mają jeszcze długą drogę do przebycia, zanim dogonią Chiny, które są światowym liderem rynku inteligentnych telefonów. Indie bedą stanowić około 10% globalnego rynku smartfonów w 2016 r. w porównaniu do 30-proc. udziału Chin.
  • Globalna wojna między mobilnymi systemami operacyjnymi dobiega końca: Android i iOS stanowią obecnie ponad 97,3% udziału wszystkich platform mobilnych (w porównaniu do 93% w zeszłym roku).
  • Apple zamknęło rok z bardzo dobrymi wynikami sprzedaży, ale dynamika jego udziału na rynku nieznacznie spada dzięki ostrej konkurencji ze strony Samsunga i chińskich producentów, takich jak np. Huawei.

Sprawdź pozostałe aktualne dane związane z mobile’em.

źródło: Business Insider – The Global Smartphone Report: The forces behind the global deceleration in smartphone sales