Problem z otwieraniem linków w Safari pod iOS 9.3

Niektórzy użytkownicy iPhone’ów raportują zawieszanie się aplikacji pod iOS 9.3 podczas, gdy próbują otworzyć łącza w Safari lub innych aplikacjach.

Problem z otwieraniem linków pod iOS 9.3 (Safari, iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPad)

Aktualizacja (31.03.2016 godz. 19.00): Wreszcie pojawiła się do pobrania wersja systemu iOS 9.3.1, która naprawia błąd z otwieraniem linków w Safari i innych programach.

Użytkownicy najnowszego  iPhone’a 6s i 6s Plus zgłaszają dziwny bug, wykryty pod systemem iOS 9.3, który powoduje zawieszanie się aplikacji przy próbie otwarcia hiperłącza między innymi w Safari, Wiadomościach, Mail, Notatkach i innych. Błąd występuje także na starszych iPhone’ach i iPadach.

Zobacz także, jakie nowości przyniosła ze sobą aktualizacja mobilnego systemu operacyjnego iOS 9.3.

To kolejna poważna usterka po błędzie związanym z aktywacją iPhone’a po aktualizacji do systemu iOS 9.3. Bardzo wiele zgłoszeń zostało już wysłanych na forum pomocy Apple’a. Inni użytkownicy donoszą, że naciskając na linki aplikacja w ogóle nie reaguje, a dłuższe przytrzymanie powoduje awarię i zamrożenie aplikacji. Aby z niej korzystać ponownie trzeba wymusić zamknięcie i ponownie uruchomić.

Jak rozwiązać problem w Safari pod iOS 9.3?

Na razie nie wiadomo jak rozwiązać problem z zawieszaniem się aplikacji Safari pod systemem iOS 9.3, a Apple nie dało oficjalnej odpowiedzi, co może być przyczyną błędu. Niektórzy użytkownicy sugerują, że wyłączenie JavaScript w ustawieniach przeglądarki mobilnej częściowo rozwiązuje problem otwierania linków w Safari, ale wciąż występuje w innych aplikacjach.

  • wejdź w Ustawienia → Safari → Zaawansowane i wyłącz JavaScript – wyłączenie obsługi JavaScript może spowodować, że niektóre strony nie bedą działały prawidłowo
  • w ustawieniach Safari (lokalizacja jak wyżej) usuń historię i dane witryn oraz wyłącz opcję Sugestie Safari

Powyższe czynności mogą pomóc rozwiązać problem, ale tylko w przeglądarce mobilnej Apple’a, jeśli błąd wciąż występuje pozostaje czekać na poprawkę iOS 9.3.1, albo wykonać czystą instalację iOS 9.3 lub przywrócić system do wcześniejszej wersji iOS 9.2.1.

Na profilu @AppleSupport na Twitterze wielu sfrustrowanych użytkowników zgłasza problem do pomocy technicznej Apple’a – sądząc po skali zgłoszeń, jest to dość powszechny błąd. Przyczyna wciąż nie jest znana, a zgłoszenia pochodzą głównie od właścicieli iPhone’a 6s i 6s Plus. Na tej podstawie niektórzy twierdzą, że problem z otwieraniem linków może mieć związek z błędem oprogramowania funkcji 3D Touch. Na razie jednak ciężko jest stwierdzić co go powoduje, ponieważ błąd występuje także na starszych urządzeniach.

Zobacz na poniższym wideo na czym polega błąd z otwieraniem hiperłączy w Safari i zawieszaniem się aplikacji po przytrzymaniu linku:

Daj znać w komentarzu, jeśli problem występuje na Twoim urządzeniu (podaj też wersję urządzenia). Niezależnie, napiszę aktualizację do tego wpisu, gdy Apple oficjalnie poda jakieś rozwiązanie. Możemy spodziewać się, że rozwiązanie będzie musiało polegać na ponownym zainstalowaniu systemu iOS lub Apple wyda jeszcze w przyszłym tygodniu stosowną poprawkę dla iOS 9.3 (iOS 9.3.1).

źródło: 9TO5Mac – Some users reporting iPhone crashes on iOS 9.3 when tapping links in Safari and other apps