Facebook omyłkowo uruchomił „safety check”

Serwis społecznościowy Facebook omyłkowo poprosił dziś niektórych ludzi, aby poinformowali, że są bezpieczni po wybuchu w Pakistanie.

Facebook - safety check - Pakistan 27 marca 2016

W niedziele 27 marca 2016 roku, po tragicznym zamachu w Lahore w Pakistanie, w którym ​zginęły co najmniej 52 osoby, Facebook aktywował standardowy komunikat bezpieczeństwa oparty o lokalizację (tzw. Raporty o bezpieczeństwie na Facebooku). Dzięki tej funkcji, w przypadku kryzysu lub katastrofy, użytkownicy Facebooka mogą za pośrednictwem serwisu poinformować swoich przyjaciół i bliskich, że są bezpieczni i nic im nie grozi.

Dzisiaj serwis miał pewien problem i wysłał komunikat, tzw. safety check, do ludzi na całym świecie, którzy nie przebywali w obszarze zagrożenia. Niektórzy użytkownicy się przerazili i byli zdezorientowani – szczególnie, że komunikat pojawił się zanim media zaczęły informować o tragedii. Kontrola bezpieczeństwa, to dobra funkcja, aby dać znać, że pomimo przebywania w obszarze zagrożenia, nic nam się nie stało. Ale jak widać, pomyłka może wywołać zamieszanie i lekką panikę.

Treść komunikatu: Czy wszystko z Tobą w porządku? Wygląda na to, że jesteś w obszarze zagrożonym przez eksplozja w: Lahore, Pakistan. Powiadom znajomych, że czujesz się bezpiecznie.

Ludzie na Twitterze zaczęli publikować błędnie wysłane powiadomienia, które odebrało zbyt wielu użytkowników w tym między innymi w Polsce, Egipcie czy Stanach Zjednoczonych, czyli w miejscach nie objętych zamachem.

Szybkie wyszukiwanie fraz Pakistan Facebook na Twitterze daje mnóstwo wyników ze screenami zamieszczonymi, przez ludzi, którzy błędnie otrzymali powiadomienie. Powiadomienia safety check pojawiały się na urządzeniach mobilnych i komputerach u użytkowników na całym świecie.

Serwis facebook na szczęście szybko zareagował i usunął problem. Przeproszono także wszystkich spoza Pakistanu, którzy przez pomyłkę otrzymali komunikat o bezpiecznym zameldowaniu (safety check).

W tym miesiącu Facebook już raz uruchomił tę funkcję dla osób przebywających w Belgii, zaraz po atakach terrorystycznych w Brukseli.

źródło: Facebook