ProtonMail na Androida i iOS-a

Usługa szyfrowanych e-mailii ProtonMail wydała oficjalną aplikację mobilną na urządzenia z systemami iOS i Android.

Aplikacja mobilna ProtonMail na Androida i IOS-a

ProtonMail ogłosiło na swoim blogu, że udostępniło oficjalną aplikację mobilną na urządzenia z systemami Android i iOS. Usługa poczty elektronicznej ProtonMail umożliwia bezproblemową wysyłkę szyfrowanych wiadomości e-mail (PGP, z ang. Pretty Good Privacy – narzędzie do szyfrowanie poczty e-mail),  dzięki czemu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób poszukujących bezpiecznego wysyłania prywatnych wiadomości bez obaw, że ktoś niepowołany podejrzy korespondencję.

Obecnie wiele osób dmucha na zimne i korzysta z różnego rodzaju komunikatorów takich jak Wire czy Signal umożliwiających wysyłanie zaszyfrowanych krótkich wiadomości, ProtonMail z kolei jest doskonałym sposobem na wysyłanie zaszyfrowanych e-mail.

Usługa jest doskonałym sposobem na zabezpieczenie wiadomości przed wścibskimi w sieci. Szyfrowanie PGP funkcjonuje już od dłuższego czasu, ale ProtonMail jest jedną z tych projektów, który integruje ją bezproblemowo. Usługa została stworzona w 2013 r. i do teraz była dostępna wyłącznie jako aplikacja webowa przez przeglądarkę internetową.

Na poniższej grafice możesz prześledzić, jak poczta w tej usłudze jest zabezpieczana. Użytkownicy mają zapewnioną pełną prywatność wysyłanych wiadomości, które są szyfrowane przez open source’owe usługi kryptograficzne(AES, RSA i OpenPGP). Proton posiada pełne szyfrowanie własnych serwerów, zamiast opierać się na chmurze. Firma traktuje tym samy poważnie bezpieczeństwo i prywatność swoich użytkowników.

Szyfrowanie wiadomości e-mail w usłudze ProtonMail
Szyfrowanie wiadomości e-mail w usłudze ProtonMail

Inną ważną cechą, która wyróżnia ProtonMaila jest możliwość utworzenia wiadomości, która zostanie zniszczona po określonym czasie – tzw. wiadomości z data ważności. Można porównać tę funkcjonalność do wiadomości w Snapchacie.  Podczas wysyłania wiadomości, użytkownik może wybrać, kiedy e-mail  zostanie usunięty ze skrzynki odbiorczej adresata. Funkcja ta działa zarówno dla adresów e-mail w domenie Proton oraz innych zewnetrznych usługach pocztowych.

Aplikacja jest bardzo ascetyczna i przejrzysta, nie jest przeładowana niepotrzebnymi funkcjami i wszystko dostępne jest w menu hamburgerowym aplikacji.

Screen aplikacji mobilnej ProtonMail

Mobilny ProtonMail jest dostępny za darmo w na iPhone’a i iPada w sklepie App Store oraz na smartfony i tablety z Androidem w sklepie Google Play. Użytkownicy, którzy chcieliby założyć darmowe konto ProtonMail mogą to zrobić tutaj lub bezpośrednio przez aplikację. Darmowa wersja to 500 MB przestrzeni i 1 adres e-mail. Istnieje także limit wysyłanych wiadomości do 120 dziennie.

Pobierz aplikację w sklepie App StorePobierz aplikację w sklepie Google Play

źródło: informacja prasowa World’s largest secure email service allows open signups for the first time since 2014 and releases mobile apps