Wyłączanie aplikacji na iOS-a nie wydłuża żywotności baterii

Apple półoficjalnie potwierdza, że wyłączanie aplikacji działających w tle na iPhone’ie nie przedłuży żywotności baterii.

Zamykanie aplikacji działających w tle a żywotność baterii iPhone'a (iOS)

Niedawno pisałem o tym, że zamykanie aplikacji w tle na iPhone’ie lub iPadzie, wbrew pozorom, nie powoduje wydłużenia żywotności baterii urządzenia. W rzeczywistości system iOS tak zarządza energią, że uruchomiana aplikacja tak naprawdę nie pobiera energii, żeby było to dla nas odczuwalne, a ciągłe zamykanie i ponowne otwieranie aplikacji pobiera właśnie więcej energii, niż gdybyśmy zostawili je już uruchomione.

Apple udostępniło programistom odpowiednie narzędzie, które pozwala na to, aby aplikacje mobilne działały sprawnie w tle. Użytkownicy powinni zatem zaufać mobilnemu systemowi operacyjnemu, który efektywnie zarządza uruchomionymi procesami.

Dzisiaj z kolei firma Apple potwierdziła, że ​​użytkownicy nie powinni wymuszać zamykania aplikacji zbyt często i jednocześnie to, że takie zachowanie wcale nie pomaga przedłużyć czasu działania urządzenia na jednym ładowaniu baterii.

Zobacz także: Czy zamykanie aplikacji mobilnych oszczędza baterię?

W odpowiedzi na zapytanie wysłanym przez jednego z  klientów (?), Craig Federighi, wiceprezes Apple’a ds Inżynierii Oprogramowania, potwierdził, że zamykanie każdej aplikacji działającej w tle jest zupełnie niepotrzebne.

E-maila Apple w sprawie żywotności baterii iPhone'a cz. 1
E-maila Apple’a w sprawie żywotności baterii iPhone’a cz. 1

Czy częste zamykanie aplikacji na iOS-a ma wpływ na przedłużenie żywotności baterii? – takie pytanie padło w e-mailu wysłanym do CEO Apple’a Tima Cooka, który przeforwardował wiadomość do Federighiego.

E-maila Apple w sprawie żywotności baterii iPhone'a cz. 2
E-maila Apple w sprawie żywotności baterii iPhone’a cz. 2

Federighi odpowiedział:  Nie i nie.

Podsumujmy i zapamiętajmy raz na zawsze: wymuszanie zakończenia pracy aplikacji mobilnych pod systemem iOS nie jest konieczne, ponieważ iOS tak zarządza zasobami systemu, aby każde zadanie działające w tle nie wykorzystywało niepotrzebnie zasobów potrzebnych do jej ponownego uruchomienia. Zamykanie aplikacji, usuwa zarezerwowane dla niej zasoby w pamięci RAM, ale za każdym następnym razem kiedy ją uruchamiamy ponownie, iPhone zużywa niepotrzebnie energię do jej uruchomienia.

Zamykajcie aplikacje tylko wtedy, gdy odczujecie, że urządzenia działa wolniej i nie dajcie się zwieźć wrażeniu, że tak jest!

Polecamy: 5 mitów dotyczących ładowania iPhone’a i iPada

źródło: 9TO5Mac – Apple’s software SVP says quitting multitasking apps not necessary, won’t offer improved battery life