Android N 7.0 w wersji Preview do pobrania

Google udostępniło pierwszą wersję mobilnego systemu Android N 7.0 Preview, którą można pobrać w formie obrazów.

Android N 7.0

Całkiem nieoczekiwanie firma Google ogłosiła i wydała do pobrania pierwsze obrazy systemu Android N w wersji 7.0 dla urządzeń: Nexus 6P, 5x, 6, 9, Nexus Player i Pixel C.

Decyzja o ogłoszeniu poglądowej wersji systemu Android N 7.0 przed konferencją I/O 2016 jest interesująca. Może to oznaczać, że ta wersja nie jest ostateczną wersją, albo stoa za tym całkiem inne przesłanki. Dobra wiadomością jest jednak to, że już teraz można pobrać, zainstalować i korzystać z Androida N na kompatybilnych z nim urządzeniach mobilnych.

Jeśli chodzi o nowości, to Androida N posiada wiele funkcji, które odróżniają go od Marshmallowa, między innymi: tryb dzielenie ekranu na tablety i smartfony, bezpośrednie odpowiedzi i powiadomienia na całej szerokości ekranu.

Wielozadaniowość, jak można się domyślić, pozwala na uruchomienie dwóch aplikacji obok siebie na jednym ekranie. Tryb ten działa podobnie do wielozadaniowości dostępnej na iPadach firmy Apple (widok Split View, Slide Over i Obraz w obrazie). Funkcja wielozadaniowości w Androidzie N Google’a działa natomiast zarówno na tabletach jak i smartfonach.

Android N 7.0 - wielozadaniowość

Nowa funkcja powiadomień pozwala na odpowiadanie na wiadomości bezpośrednio z obszaru powiadomień bez konieczności uruchamiania aplikacji. Google nazwało tę funkcję bezpośrednie odpowiedzi (natychmiastowe).

Android N 7.0 - bezpośrednie odpowiedzi w powiadomieniach

Wydaje się, że Google wprowadziło także pewne zmiany do funkcji Doze, która uruchamia się automatycznie podczas wyłączenia ekranu, aby zwiększyć wydajność i żywotność baterii oraz poprawić długość czasu działania urządzenia na jednym ładowaniu.

Google nie dołączyło szczegółowych informacji z lista zmian, więc zapewne z czasem dowiemy się o nowych funkcjach, które wnikliwi testerzy znajdą w nowej wersji systemu mobilnego Android N 7.0.

Android N 7.0 Preview można pobrać korzystając z poniższych bezpośrednich linków:

  • Pixel C
  • Nexus 6P
  • Nexus 5X
  • Nexus 6
  • Nexus 9 (LTE)
  • Nexus Player

źródło: Google Developers – Test on an Android N Device, Redmond Pie – Google Announces Android N Preview, You Can Download It From Here