Zmarł Ray Tomlinson, twórca e-maila

W sobotę 5 marca 2016 roku zmarł Ray Tomlinson, który pomógł zmienić sposób w jaki komunikujemy się do dzisiaj.

Ray Tamlinson (1941-2016) - twórca e-maila

To smutny dzień dla Internetu: Ray Tomlinson, któremu powszechnie przypisuje się wynalezienie wiadomości e-mail, zmarł w sobotę 5 marca 2016 roku z podejrzeniem zawału serca, miał 74 lata. W 1971 roku, pracując w Bolt Beranek and Newman, założył pierwszy sieciowy system e-mail (transferu plików) oparty na sieci ARPANET (przodek Internetu), tworząc znany format adresu e-mail z ze znakiem @ (at), który używamy do dzisiaj oddzielając nazwę użytkownika od adresu hosta.

Niestety nie wiadomo kiedy dokładnie został wysłany pierwszy list drogą elektroniczną, ale przyjmuje się, że było to w listopadzie lub grudniu 1971 roku, a treść wiadomości to QWERTY.

Dopiero w 1977 roku adres e-mail w formacie użytkownik@host stał się standardem i minęło kilka lat zanim się upowszechnił. Jednak komunikacja nie byłaby taka sama, gdyby nie internetowa poczta e-mail. Kiedy ostatnio wysłałeś papierowy list?

W pewnym sensie, Tomlinson zmienił również sam język. Wybrany przez niego symbol @ do adresu e-mail spopularyzował się na tyle, że praktycznie jest synonimem wszystkich rzeczy związanych z internetem. Prawdopodobnie utorował tym samym drogę dla nowoczesnych sieci i serwisów społecznościowych. Twitter znacząco różniłby się, gdyby nie znak @ przed nazwą wspominanych użytkowników. Dzięki temu można komunikować się z innymi użytkownikami wysyłając tweety. Inne liczne usługi także wykorzystują ten znak do oznaczania innych przy aktualizacji statusu.

W sobotę, człowiek powszechnie uznawany za dziadka z Internetu Vint Cerf, zamieścił smutną wiadomość o śmierci Raya Tomlinsona:

Tomlinson to jedna z ważniejszych postaci początków Internetu, a z jego spuścizny z pewnością będziemy korzystać jeszcze przez dziesięciolecia. Dziękujemy Ray!

Przeczytaj oficjalną biografię Raymonda Tomlinsona na stronach Internet Hall of Fame.

Zobacz także: Pierwszą wiadomość SMS wysłano 23 lata temu

źródło: Engadget via Business Insider