Biokomputer o rozmiarze książki i zasilany białkiem

Naukowcy zbudowali biokomputer o rozmiarze książki, który jest zasilany proteinami.

Biokomputer (szwajcarski projekt komputerowy zbudowania ludzkiego mózgu)

Przyszłe zastosowanie biokomputera mogłoby spokojnie rywalizować z takimi supermaszynami jak Watson IBM-u, zarówno w zakresie wydajności, prędkości efektywności energetycznej.

Superkomputery są absurdalnie imponujące ze względu na swoją moc obliczeniową, ale wszystko ma swoją cenę: rozmiar i zużycie energii. Naukowcy z McGill University opracowali model superkomputera biologicznego (biokomputera, który zasilany jest materią organiczną), który może rozwiązywać złożone problemy matematyczne przy użyciu bardzo małej ilości energii. Mimo dużego postępu w technologii komputerowej, komputery elektroniczne wciąż ograniczone są do rozwiązywania jednego problemu w czasie.

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Lund stwierdził, że biokomputer powinien być niezwykle przydatny w kryptografii i optymalizacji matematycznej, ponieważ do wykorzystania każdego zadania konieczne jest przetestowanie wielu zestawów rozwiązań. W odróżnieniu od tradycyjnego komputera, biokomputery nie działają sekwencyjnie, działają równolegle – co prowadzi do znacznie szybszego rozwiązywania problemów.

Biocomputer w działaniu, z białka docierają do roztworu ustala się na dole.

IBM Watson

Dlaczego biokomputery są energooszczędne?

Heiner Linke z Lund twierdzi, że wymagają one mniej niż jednego procenta mocy tradycyjnego tranzystora do wykonania jednego kroku obliczeniowego. CBC donosi, że model biocomputera wykorzystany w eksperymencie jest rozmiarów przeciętnej książki, a nie, jak na przykład IBM Watson (na zdjęciu powyżej), który składa się z około 90 modułów serwerowych. Biokomputer zasilany białkami jest wprawdzie na razie bardzo ograniczony, ale naukowcy twierdzą, że dzięki możliwej skalowalności mogą stworzyć maszynę zdolną wykonywać bardziej skomplikowane zadania.

równoległe biokomputery (obliczenia równoległe)
Naukowcy mogą teraz wykorzystać równoległe komputery wykorzystujące silniki molekularne, które mogą szybko i efektywnie energetycznie znaleźć właściwe rozwiązania dla kombinatorycznych problemów (do obliczeń równoległych).

Nowe podejście ma potencjał, aby mógł być dalej rozbudowywany w celu umożliwienia efektywnego kodowania i rozwiązywanie wielu problemów na dużą skalę.

Poniżej grafika przedstawiająca układ urządzenia obliczeniowego dla SSP {2, 5, 9}.

Obliczenia SSP biokomputerem

źródło: CBC – Biological supercomputer model could change how we solve complex problems przez Engadget, Lund University – Using nanotechnology to create parallel computers, PNAS – Parallel computation with molecular-motor-propelled agents in nanofabricated networks