Verizon z Samsungiem zaczął testować 5G

Firmy Verizon i Samsung połączyły siły, aby rozpocząć testowanie nowej technologii sieci komórkowej 5G.

Testowanie nowej sieci komórkowej 5G prowadzone jest wewnątrz i na zewnątrz budynków, przy pomocy specjalnego vana z bocznym napisem „Samsung 5G”. We wrześniu ubiegłego roku, największy operator w Stanach Zjednoczonych zapowiedział, że rozpocznie testy sieci 5G w terenie, aby rozpocząć komercyjne wdrażanie już w 2017 roku.

Ciężarówka do testów sieci 5G przez Verizon i Samsunga
Ciężarówka do testów sieci 5G przez Verizon i Samsunga.

Aby mieć pewność, że testowana sieć 5G będzie spełniała wspólne standardy, Verizon działa w ramach 5G Open Trial Specification Alliance. Należy pamiętać, że standardy 5G nadal będą musiały być opracowane przez 3GPP, a prowadzenie testów nie jest tak proste, jak by się mogło wydawać – to nie tylko odbieranie i wykonywanie rozmów!

Verizon i Samsung wykorzystują specjalistyczny sprzętu do testowania sieci bezprzewodowych następnej generacji, dzięki czemu są w stanie przesyłać strumieniowo na żywo materiały VR nagrane w 360 stopniach, czy wideo w 4K UHD.

Jak można się domyślać, promocja sieci 5G w USA już się rozpoczyna i wszelkiego rodzaju wczesne działania sa już elementem kampanii marktingowo-informacyjnej. Verizon mocno konkuruje z operatorem AT&T, który na początku tego roku rozpoczął już testy sieci 5G w Austin w Teksasie.

Verizon jako pierwszy uruchomił sieć 4G w całych Stanach i to samo chce uczynić z 5G. Bowiem pierwszy operator, który uruchomi nowy standard będzie miał znaczną przewagę nad konkurencją. To z tym operatorem będzie kojarzyła się nowa technologia sieci komórkowej. Wprawdzie oficjalne standardy 5G nie zostały jeszcze ogłoszone, ale powinniśmy zobaczyć wzrost prędkości internetu mobilnego, który ma być szybszy ponad 100-krotnie od internetu 4G (LTE).

Poniżej film promujący już pierwsze kroki Verizona i Samsunga w przywłaszczeniu sobie miana pierwszych firm, które skomercjonalizują sieć 5G.

źródło: Verzon – Verizon 5G trials driving ecosystem towards rapid commercialization, Business Wire – Samsung Delivers on Gigabit Wireless Promise of 5G przez phoneArena