Co się dzieje z iPhone’em po oddaniu do recyklingu?

Oddanie iPhone’a w ramach programu recyklingu Apple’a nie zawsze oznacza, że urządzenie zostanie zutylizowane. Zobacz, co może się stać z oddanym iPhone’em?

Oto, jak wygląda los starego iPhone’a oddanego w ramach programu Reuse & Recycling (z ang. ponownego użycia i recyklingu) Apple’a. Minęło ponad dwa lata od kiedy firma Apple zainicjowała program ponownego wykorzystania i recyklingu dla iPhone’a, a teraz możemy zobaczyć jak wygląda całyten proces i jaką drogę przechodzą oddane smartfony.

Raport został opublikowany przez Bloomberg, który dokładnie opisał cały proces zwrotu starego iPhone’a oraz to, co się z nim dzieje dalej. Obecnie w całym procesie istnieje około 50 regulacji i wymogów, które muszą być przestrzegane przez wykonawców recyklingu. Do przejścia jest zatem wiele kroków i kontroli urządzeń, zanim urządzenie znajdzie się na końcu całego procesu.

Co ciekawe, podczas gdy program kładzie nacisk głównie na recykling, w efekcie nie zawsze oznacza, że iPhone zostanie zniszczony i przywrócony do życia w inny sposób. Może znaleźć się na rynku wtórnym!

Proces ponownego użycia i recyklingu Apple’a w skrócie:

  1. Klient oddanie w ramach programu Apple’a swojego starego iPhone’a (może otrzymać za niego rekompensatę).
  2. Smartfon jest dokładnie sprawdzany w celu sprawdzenia jego stanu technicznego.
  3. Jeśli iPhone przejdzie kontrolę pozytywnie, klient otrzymuje voucher i urządzenie jest sprzedawane dalszym wykonawcom, którzy sprawdzają je ponownie i sprzedają na rynku wtórnym.
  4. Jeśli iPhone nie przejdzie pozytywnie testów (i jeśli klient wyrazi zgodę), wówczas urządzenie jest wysyłane bezpośrednio do recyklingu.

Sprawdź oficjalne strony Programu Recyklingu Apple’a w Polsce.

Program recyklingu iPhone'a
Proces recyklingu iPhone’a

Ciekawe jest to, że ​​nawet jeśli iPhone trafi do recyklingu, firma Apple bardzo dba o odzyskane części. Konkretnie, chodzi o to, że firma z Cupertino nie pozwala na mieszanie złomowanych części z komponentami od innych producentów, a zatem wykonawca recyklingu musi zapewnić zapewnić dedykowane urządzenia do złomowania produktów z jabłkiem w logo.

Apple dba także o to, aby jego zużyte części były niszczone, aby zapobiec pojawiającym się na rynku wtórnym podrobionych produktów. Firma pracuje także nad sposobów ponownego użycia komponentów w przyszłości.

O całym procesie możesz przeczytać w artykule podanym w źródle strony.

źródło: Bloomberg – Where Your iPhone Goes to Die (and Be Reborn)