Apple odpowiada publicznie na prośbę FBI i sądu

FBI nie może złamać zabezpieczeń iPhone’a, więc Apple dostaje nakaz sądowy zdjęcia zabezpieczeń, ale Tim Cook odmawia w opublikowanym dziś liście otwartym.

Apple odpowiada: „to bezprecedensowy krok, który zagraża bezpieczeństwu naszych klientów”. Ale o co chodzi? Otóż sąd z Los Angeles wydał nakaz firmie z Cupertino aby ta udzieliła pomocy technicznej w racjonalnym zakresie przy sprawie masakry w San Bernardino. W zeszłym roku małżeństwo Farook zabiło tam 14 osób, a 22 raniło, zanim zostało zastrzelone przez policję. Sprawa jest traktowana jako przypadek „krajowego terroryzmu”.

Służby specjalne nie mogą jednak dokładnie zbadać przeszłości terrorystów, którzy nie korzystali z mediów społecznościowych. Ale przy jednym z napastników znaleziono iPhone’a 5c, którego służby nie mogą odblokować. Istnieją podejrzenia, że w pamięci smartfona znajdują się ważne dane, które pomogą rozwikłać sprawę.

List otwarty Apple, w odpowiedzi na nakaz sądowy, aby złamać zabezpieczenia iPhone'a

Oficjalna odpowiedź firmy podpisana przez Tima Cooka: A Message to Our Customers (17 lutego 2016 r.)

FBI poprosiło Apple o pomoc w śledztwie przy obejściu zabezpieczeń, ale firma odmówiła pomocy. Teraz sąd wydał nakaz pomocy przy obejściu zabezpieczeń, które czyści pamięć smartfona po 10 nieudanych próbach wprowadzenia hasła. Służby liczą na to, że dane z iPhone’a naprowadzą ich na trop w ustaleniu, czy zamachowcy byli powiązani z terrorystami islamskimi.

Firma Apple może w ciągu 5 dni odwołać się od nakazu wydanego przez sąd. Dzisiaj gigant opublikował list otwarty w którym rozpoczyna dyskusję publiczną na ten temat. W skrócie stanowisko firmy jest takie, że prośba służb jest niebezpieczna i bezprecedensowa, stwarzając  zagrożenie prywatności użytkowników iPhone’ów. Rząd chce, aby firma stworzyła specjalne oprogramowanie tylko dla tej sprawy, aby obejść niewygodne zabezpieczenia związane z PIN-em.

I tu pojawia się moralny dylemat, czy w imię słusznej sprawy, podobne obejście nie zostanie użyte w przyszłości do innych celów? Niezależnie od tego Tim Cook pisze, że rząd prosi Apple’a, aby posiekał własne urządzenia, łamiąc  wieloletnie ulepszenia zabezpieczeń, które chronią klientów.

W podobnym przypadku, który miał miejsce w zeszłym roku, firma Apple odpowiedziała sądowi z Nowego Jorku, że nie posiada technicznej możliwości włamania się do swoich urządzeń pracujących pod systemem iOS 8 lub nowszym. iPhone 5c działa pod systemem iOS 9.

Co Twoim zdaniem powinna zrobić firma Apple?

źródło: 9TO5Mac – Apple posts public letter in response to FBI iPhone unlock demand: ‘an unprecedented step which threatens the security of our customers’, TVN24 – FBI nie może złamać zabezpieczeń iPhona zamachowca. Sąd kazał Apple pomóc