Włączyliśmy na stałe protokół HTTPS

Serwis mobiRANK.pl od teraz dostępny jest przez HTTPS, a przesyłane dane szyfrowane są za pomocą protokołu TLS.

Strona mobiRANK.pl dostępna przez bezpieczne połączenie
Nasz serwis od jakiegoś czasu posiada certyfikat, dzięki czemu możliwe było i jest bezpieczne przeglądanie strony pod adresem https://mobirank.pl. Od teraz włączyliśmy na stałe przekierowania z http:// na https:// i każde wejście pod stary URL będzie przekierowane na nowy, bezpieczny adres. Połączenie ze stroną mobirank.pl jest teraz szyfrowane przy użyciu zestawu nowoczesnych szyfrów TLS 1.2 i uwierzytelnione odpowiednim algorytmem AES_128_GCM, z mechanizmem wymiany kluczy ECDHE_RSA.

Czym jest HTTPS i jakie są korzyści dla naszych czytelników?

HTTPS (z ang. Hypertext Transfer Protocol Secure) jest szyfrowaną wersją protokołu HTTP. W przeciwieństwie do komunikacji niezaszyfrowanego tekstu w HTTP klient-serwer, HTTPS szyfruje dane niegdyś przy pomocy protokołu SSL, natomiast obecnie używany jest do tego celu protokół TLS. Zapobiega to przechwytywaniu i zmienianiu przesyłanych danych.

HTTPS działa domyślnie na porcie nr 443 w protokole TCP. Wywołania tego protokołu zaczynają się od https://, natomiast zwykłego połączenia HTTP od http://. Protokół HTTPS jest warstwę wyżej od standardu TLS (który znajduje się na warstwie prezentacji), najpierw następuje więc wymiana kluczy TLS, a dopiero później żądanie HTTP. Powoduje to, że jeden adres IP może serwować tylko jedną domenę lub też tylko subdomeny danej domeny (zależnie od przyznanego certyfikatu).

(źródło: Wikipedia)

Używanie protokołu SSL zapewnia większą prywatność i bezpieczeństwo niż nieszyfrowane połączenie sieciowe. Ogranicza ryzyko przechwycenia informacji i wykorzystania ich do niewłaściwych celów przez osoby trzecie. Wielu internautów czuje się bardziej komfortowo, kiedy udostępniają dane dotyczące płatności lub inne dane osobiste, korzystając z połączenia SSL.

Jak sprawdzić, czy strona jest zabezpieczona protokołem SSL?

Gdy połączenie SSL jest aktywne, większość przeglądarek wyświetla ikonę kłódki.

Ikona kłódki przy adresie URL serwisu https://mobirank.pl
Ikona kłódki przy adresie URL serwisu https://mobirank.pl

Aby bezpośrednio sprawdzić, czy połączenie jest zabezpieczone protokołem SSL, należy wpisać adres w przeglądarce i dodać na początku https://. Jeśli zobaczysz ikonę kłódki w przeglądarce, kliknij ją, aby wyświetlić dodatkowe informacje i upewnić się, że połączenie jest bezpieczne. Jeśli nie widzisz kłódki, oznacza to, że strona nie jest zabezpieczona przy użyciu bezpiecznego protokołu SSL.

Informacje o certyfikacie serwisu mobiRANK.pl
Informacje o certyfikacie serwisu mobiRANK.pl

Więcej przeczytasz na stronie Pierwsze kroki z protokołem SSL (https:)

Nasz certyfikat

Certyfikat naszego serwisu został wydany przez RapidSSL SHA256 CA – G3 (organizacja GeoTrust Inc.). Informacje o certyfikacie znajdziesz klikając na zieloną kłódkę obok URL-a w pasku adresu przeglądarki.

Szczegółowe informacje o certyfikacie bezpieczeństwa serwisu mobirank
Szczegółowe informacje o certyfikacie bezpieczeństwa serwisu mobirank

Polecamy przejście na https://

Przejście na HTTPS to wiele korzyści dla odwiedzających serwis oraz dla właścicieli serwisów. Oprócz bezpieczeństwa i prywatności, wyszukiwarka Google zapowiadała, że także patrzy przychylniej na takie domeny (HTTPS as a ranking signal).

Jeśli Twoja strona internetowa była do tej pory dostępna po https://, to warto wcześniej wykonać kilka czynności, które ułatwią ten proces, bez szkody dla pozycji i serwisu.

Osobiście, przy przełączaniu strony na HTTPS bardzo pomógł mi artykuł Jak (w miarę) bezboleśnie udostępnić stronę przez połączenie szyfrowane HTTPS w serwisie wpzen.pl. Autor artykułu Bartosz Romanowski, który niedawno sam przechodził przez ten proces, bardzo szczegółowo i dokładnie opisał jak zachować się w określonych sytuacjach i na co zwrócić szczególną uwagę.

Polecamy także przydatne informacje Google’a na temat zabezpieczenia witryny za pomocą protokołu HTTPS.