Apple naprawi błąd związany z datą 1970

Firma Apple potwierdziła, że przy najbliższej aktualizacji systemu iOS dla iPhone’a naprawi błąd dotyczący ustawienia daty na wcześniejszą niż maj 1970 r.

Apple naprawi błąd związany z ustawieniem daty 1 stycznia 1970 r.

Na stronach internetowych Apple’a pojawiła się dzisiaj informacja na temat luki związanej z ręcznym przestawieniem daty na iPhone’ie, iPadzie lub iPada touch na wcześniejszą niż maj 1970 roku.

W zeszłym tygodniu opisywaliśmy problem związany z tą luką, która polega na tym, że po ręcznym ustawieniu daty na urządzeniu z systemem iOS na wcześniejszą niż maj 1970 roku, iPhone nie będzie chciał się ponownie uruchomić i widoczny będzie ekran uruchamiania z logiem Apple’a. Osoby, które przestawiły datę informują, że urządzenie bardzo się nagrzewa podczas wyświetlania ekranu startowego. Aby uruchomić urządzenie ponownie, należy udać się do serwisu, który musi fizycznie naprawić sprzęt.

Jeszcze raz dobrze radzę, aby nie przestawiać daty :) Zostaw włączony przycisk Ustaw automatycznie (przełącznik musi świecić się na zielono – inaczej niż na powyższym screenie).

Zgodnie z oficjalną informacją Apple’a, problem zostanie rozwiązany wraz z wydaniem kolejnej aktualizacji systemu iOS. Do tego czasu właściciele iPhone’ów, na którym została ustawiona złośliwa data muszą skontaktować się z pomocą techniczną firmy Apple.

Za to właśnie lubię Apple’a, że bardzo szybko reaguje na błędy, które wynikają z winy firmy.

W komunikacie z 15 lutego 2016 r. czytamy:

Manualna zmiana daty na wcześniejszą niż maj 1970 r. może uniemożliwić ponowne uruchomienie Twojego urządzenia z systemem iOS. Nadchodzące aktualizacja oprogramowania iOS zapobiegnie występowaniu tego problemu i zmiana daty nie będzie miała wpływu na prawidłowe działanie urządzeń mobilnych z iOS-em. Jeśli przestawiłeś datę i występuje u Ciebie ten problem, skontaktuj się z pomocą techniczną firmy Apple, 

Informacja ze strony Apple, na temat błędu związanego z datą 1970
Informacja ze strony Apple, na temat błędu związanego z datą 1970

Ciekawe jednak kto pierwszy odważy się na zmianę daty po aktualizacji systemu, najprawdopodobniej poprawkę będzie zawierała już wersja stabilna systemu iOS 9.3.

Problem został wykryty w zeszłym tygodniu i nie polecamy go odtwarzać na własnym urządzeniu, pomimo, że prawdopodobnie dotyczy tylko 64-bitowych urządzeń z systemem iOS. Nie polecamy jednak tego ćwiczenia, chyba, że chcesz zamienić swojego iPhone’a w przycisk do papieru.

źródło: Wsparcie Apple – If you changed the date to May 1970 or earlier and can’t restart your iPhone, iPad, or iPod touch