Nie ustawiaj daty 1 stycznia 1970 na iPhone’ie

Ustawienie daty 1 stycznia 1970 r. na iPhone’ie spowoduje, że smartfon zamieni się w cegłę.

Na forum Reddit pojawiła się informacja, że ustawienie daty 1 stycznia 1970 roku na iPhone’ie lub iPadzie spowoduje, że Twoje urządzenie z logo Apple zamieni się w bezużyteczny kawałek metalu, szkła i silikonu.

Nie rób tego w domu!

Aby wywołać ten przykry błąd wystarczy wyłączyć automatyczne ustawianie daty i manualnie ustawić na iPhone’ie datę 1 stycznia 1970 roku, a nie uruchomisz już swojego iPhone’a. Nie rób tego! Błąd został rzekomo znaleziony przez chińskich użytkowników iPhone’a, którzy starali się rozwiązać problem z datę pod systemem iOS 9.3 beta 3. Przywrócenie urządzenia do fabrycznych ustawień w trybie awaryjnym nie rozwiązuje problemu i po ponownym uruchomieniu błąd się powtarza.

Błąd prawdopodobnie dotyczy wszystkich iPhone’ów z procesorem 64-bitowym A7, A8, A8X, A9 i A9X. Nie ma też znaczenie pod jakim systemem operacyjnym działa iUrządzenia. Możliwe, że Apple załata tę lukę w kolejnej wersji systemu iOS?

Nie daj się nabrać!

Internetowi oszuści próbują wymusić na użytkownikach iPhone’ów dobrowolne ustawienie pechowej daty. Nowo odkryty bug czyni iPhone’a bezużytecznym, jeśli data systemowa jest ustawiona na 1 stycznia 1970 r. Dlaczego ktoś celowo miałby ustawiać tę datę na swoim telefonie? Jedną z możliwości jest fałszywa informacja od oszustów internetowych, którzy rozpowszechniają poniższe zdjęcie w e-mailach i na w mediach społecznościowych.

Ustawienie daty 1 stycznia 1970 zamienia iPhone'a w cegłę

W fałszywej wiadomości czytamy, że każdy kto zmieni datę iPhone’a (45 lat do tyłu) zobaczy klasyczne tęczowe logo Apple’a jako easter egg systemu iOS – nie daj się na to nabrać!

Usunięcie błędu i naprawienie iPhone’a możliwe jest najprawdopodobniej tylko przez autoryzowany serwis Apple’a, więc powtórzę raz jeszcze – niech Cię nie zmylą tego typu informacje!

Błąd z datę jest związany z bardzo starym, dobrze udokumentowanym problemem systemów operacyjnych z klasy Unix, na których oparty jest także mobilny system operacyjny Apple’a iOS. Podobna fałszywa wiadomość była rozsyłana na Facebooku w grudniu zeszłego roku w związku z uczczeniem 46 lat przyjaźni…

źródło: Business Insider – Trolls are trying to fool people into bricking their iPhones, Cult of Mac – This iPhone date bug will permanently brick your device