Brak Facebooka na iPhone’ie to 15% więcej baterii

Korzystaj z Facebooka na iPhone’ie przez przeglądarkę Safari a zyskasz 15 proc. baterii w ciągu dnia!

Odinstalowanie Facebooka ze smartfona = 15% baterii więcej każdego dnia

Według reportera The Guardian Samuela Gibbsa odinstalowanie aplikacji mobilnej Facebook na iPhone’a i przejście na dostęp do serwisu za pośrednictwem przeglądarki Safari spowoduje zmniejszenie zużycia baterii smartfona aż o 15%.

Gibbs przeprowadził własny test, który wykazał, że aplikacja mobilna Facebook na iOS-a w dalszym ciągu pożera baterię iPhone’a, nawet gdy nie korzystamy z aplikacji. Po usunięciu aplikacji ze swojego iPhone’a 6s Plus, Gibbs rejestrował żywotność baterii każdego dnia przez tydzień o godzinie 22.30. Porównał zebrane dane z użyciem baterii w ciągu doby, gdy miał zainstalowanego mobilnego Facebooka. Autor odkrył, że średnio miał piętnaście procent więcej baterii każdego dnia, gdy appka była usunięta z telefonu.

Ale jak korzystać z Fecebooka bez aplikacji mobilnej? Doskonale nadaje się do tego celu przeglądarkowa wersja serwisu społecznościowego Zuckerberga. Wystarczy zalogować się w przeglądarce Safari i za pomocą przycisku udostępnij dodać skrót do Facebooka na ekranie głównym smartfona – ikona skrótu niczym nie różni się od ikony appki.

Dodawanie skrótu Facebooka do ekranu początkowego
Dodawanie skrótu Facebooka do ekranu początkowego
Nazwa skrótu i adres URL
Nazwa skrótu i adres URL

Zobacz także: Co zrobić, gdy Facebook pożera baterię?

Inni właściciele iPhone’ów, którzy przeprowadzili podobny test, otrzymali podobne wyniki. Rzecznik Facebooka powiedział brytyjskiemu serwisowi, że firma aktualnie bada sprawę.

Podobnie rzecz wygląda w przypadku aplikacji na Androida, usunięcie Facebooka ze smartfona z Androidem może pomóc w zaoszczędzeniu nawet 20 procent baterii! Ogromne spustoszenie baterii nie dotyczy zatem tylko iOS-a. To najwyższy czas, żeby Facebook wziął sobie do serca optymalizację swojej oficjalnej aplikacji. Ja właśnie odinstalowałem, żeby sprawdzić, czy odczuję różnicę.

Jeżeli korzystasz z aplikacji Facebook na smartfonie, i nie zamierzasz jej odinstalować zminimalizuj liczbę usług działających w tle. Wyłącz Historię lokalizacji: Więcej → Znajomi w pobliżu → (ikona koła zębatego) → Ustawienia lokalizacji → Historia lokalizacji) oraz wyłącz śledzenie lokalizacji w ustawieniach systemu: Ustawienia iOS → Prywatność → Usług lokalizacyjne → Facebook → Nigdy.

Jesienią zeszłego roku, Facebook przyznał, że aplikacja mobilna robiła sporo dziwnych rzeczy działając w tle, mimo, że nie korzystaliśmy aktywnie z aplikacji. Po przyznaniu, że „błąd” był przyczyną niepożądanego zachowania, gigant social mediów stwierdził, że naprawił problem wraz z wydaniem aktualizacji appki. Ale czy rzeczywiście?

Facebooku zrób coś z optymalizacją pod kątem zużycia energii przez swoją aplikację, zanim użytkownicy zaczną masowo ją odinstalowywać!

źródło: The Guardian – Uninstalling Facebook app saves up to 15% of iPhone battery life