Prędkości internetu mobilnego w sieciach LTE na świecie

Zobacz, jakie prędkości i zasięg internetu mobilnego LTE osiągają sieci komórkowe w Polsce i na świecie – ranking 2016 r.

Firma OpenSignal, która testuje sieci telefonii komórkowej, wydała swój najnowszy raport „State of LTE” – ranking 66 krajów pod względem prędkości internetu mobilnego LTE. Dane zostały zebrane wśród 15 milionów użytkowników korzystających z aplikacji mobilnej OpenSignal na całym świecie, w tym także w Polsce.

Jeśli porównamy średnią prędkość Wi-Fi do średniej prędkości internetu mobilnego LTE na świecie to widzimy, że LTE wygrywa z 13,5 Mb/s do 6 Mb/s. Globalna średnia podobna jest do tej, którą mamy w Polsce. Średnia prędkość 3G na świecie wynosi obecnie 3,5 Mb/s a 2G ok. 0,1 Mb/s.

Porównanie średniej prędkości Wi-Fi do LTE, 3G i 2G na świecie (stan na 2016 r.)
Porównanie średniej prędkości Wi-Fi do LTE, 3G i 2G na świecie (stan na 2016 r.)

Globalny zasięg LTE

Wbrew pozorom Stany Zjednoczone, nie wypadają zbyt dobrze na tle reszty świata, ze średnią prędkością 9,9 Mb/s zajęły 55. miejsce w światowym rankingu. Polska znalazła się natomiast na 35. miejscu zaraz za Niemcami, ze średnią prędkością LTE 13 Mb/s. To tylko o 3 Mb/s więcej niż USA, więc nie jest także zbyt ciekawie. Na pierwszym miejscu znajduje się Singapur ze średnią prędkością LTE 37 Mb/s, na drugim Nowa Zelandia z 29 Mb/s, wyprzedzając nawet Południową Koreę, która znalazła się na 5. miejscu za Izraelem i Węgrami.

Zasięg internetu mobilnego LTE na świecie - ranking (luty 2016)
Zasięg internetu mobilnego LTE na świecie – ranking (luty 2016)

Dane i rankingi zostały podzielone na kilka wykresów, w tym odrębne sekcje ze statystykami od 3. i 4. kwartału 2015 roku. Ogólnym zauważalnym trendem jest wzrost dostępności LTE w wielu krajach, choć w niektórych odnotowano spadki – w obu przypadkach są to wahania między 3-5%.

Prędkość pobierania w sieciach LTE na świecie według krajów

Prędkości pobierania w sieci LTE we wszystkich krajach nie zmieniły się drastycznie i były jeszcze bardziej statyczne, a tylko w niektórych odnotowano niewielkie wzrosty.

Prędkość internetu mobilnego LTE na świecie - ranking (luty 2016)
Prędkość internetu mobilnego LTE na świecie – ranking (luty 2016)

Zasięg i prędkość internetu LTE w Polsce (według operatorów komórkowych)

W Polsce największy zasięg ma sieć komórkowa Plus (ok. 70%), następnie Play (ok. 65%), Orange (ok. 62%) i T-Mobile (ok. 58%).

Zasięg internetu LTE w Polsce (wg operatorów komórkowych) - ranking luty 2016

Inaczej wyglądają statystyki, jeśli chodzi o prędkości internetu LTE w Polsce. Na pierwszym miejscu jest T-Mobile ze średnią prędkością LTE ok. 20 Mb/s, zaraz za nim Orange z ok. 18 Mb/s, Plus 15 Mb/s i na końcu Play niecałe 10 Mb/s.

Prędkość internetu LTE w Polsce (wg operatorów komórkowych) - ranking luty 2016
Prędkość internetu LTE w Polsce (wg operatorów komórkowych) – ranking luty 2016

Biorąc pod uwagę, że T-Mobile i Orange już zaczęły zagospodarowywać wygrane częstotliwości, możemy się spodziewać, że prędkości i zasięgi wzrosną w tych sieciach, co przełoży się na lepszą pozycję Polski w tym rankingu.

Zobacz także:

źródło: Open Signal – The State of LTE (February 2016)