MIT Hyperloop wygrał konkurs na projekt kapsuły

Inżynierowie i studenci z MIT wygrali konkurs na projekt kapsuły ultraszybkiego pojazdu Hyperloop pomysłu Elona Muska.

MIT Hyperloop

Zespół projektowy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts wygrał konkurs polegający na stworzeniu projektu superszybkiego pojazdu Hyperloop. Idea Hyperloop wyszła od współzałożyciela Tesli i SpaceX Elona Muska.

Zobacz także: Zaprojektuj kapsułę dla Hyperloop i stań się sławny

Poniższa grafika to szkic kapsuły Hyperloop z pasażerami na pokładzie, wydany przez Tesla Motors. Miliarder i przedsiębiorca Elon Musk zaprezentował w 2013 roku koncepcję systemu transportowego, która ma pozwolić na pokonanie odległości 650 km o połowę krócej niż samolotem. System Hyperloop ma składać się dużego tunelu, w którym poruszałyby się z dużą prędkością ok. 700 mil/h (1126,54 km/h), unoszące się w powietrzu kapsuły transportowe.

Kapsuła pojazdu Hyperloop
Kapsuła pojazdu Hyperloop (fot. Tesla Motors)

W sobotę 30 stycznia 2016 r., zespół MIT Hyperloop wywodzący się Massachusetts Institute of Technology, z siedzibą w Cambridge, został laureatem konkursu na projekt kapsuły.

Od piątku ponad 100 zespołów uniwersyteckich przedstawiło swoją koncepcję projektową. Delft University of Technology z Holandii zajął drugie miejsce, Uniwersytet Wisconsin trzecie, czwarte Virginia Tech a piąte University of California Irvine.

Czołowe zespoły będą budować swoje kapsuły i testować je w pierwszym na świecie ośrodku Hyperloop Test Track, który budowany jest w sąsiedztwie SpaceX w Hawthorne w Kalifornii.

W konkursie brały udział także dwie polski drużyny, o których pisaliśmy na początku tego roku.

źródło: Engineering Texas A&M University – 22 Student Teams Will Test Pod Design at SpaceX Hyperloop Test Track