Dlaczego należy unikać darmowych sieci VPN?

Sieci VPN są świetnym narzędziem pomagającym chronić prywatność , szczególnie gdy korzystasz z niezabezpieczonego Wi-Fi, ale nie wszystkie serwery VPN są bezpieczne.

Uważaj na darmowe usługi VPN

Korzystanie z darmowych VPN-ów (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna), których warunki korzystania nie są Ci znane, może narazić Twoją prywatność w internecie na dużo większe ryzyko niż gdybyś po prostu korzystał z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Na pewno nie raz korzystałeś z darmowych hotspotów w McDonaldzie lub kawiarni – pamiętaj, że w tego typu miejscach Twój ruch może być widoczny dla każdego.

Jak bardzo prywatne są Twoje dane przez VPN-a?

W zależności od sieci VPN, którą wybierzesz, Twoje informacje mogą w rzeczywistości nie być tak bezpieczne, jak myślisz, że są. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie sieci VPN są bezpieczne, a w szczególności w przypadku bezpłatnych usług VPN.


Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo a smartfony

Dlaczego? Ponieważ dostawcy darmowych usług VPN muszą w jakiś sposób płacić za utrzymanie swoich serwerów, a to zwykle oznacza śledzenie informacji dotyczących przeglądanych stron internetowych i odsprzedaż osobom trzecim, zarówno tych anonimowych jak i prywatnych informacji! Wielu dostawców darmowych VPN-ów twierdzi, że zapewnia Ci prywatne korzystanie z internetu, żeby samemu szpiegować Twoją aktywność.

Niektóre VPN-y informują wprost, czy Twój ruch internetowy jest na podsłuchu, ale większości ludzi to nie przeszkadza, albo nie czytają warunków korzystania z usługi przed jej włączeniem – stąd wynika problem.

Bezpłatne usługi VPN zbierają między innymi takie dane swoich użytkowników:

 • adres IP ze znacznikami czasu
 • informacja, jak długo używasz usługi
 • rodzaje stron internetowych i usług, które są przeglądane/używane

Brzmi to trochę przerażająco, prawda? Wszystkie informacje, które chcesz zabezpieczyć przed innymi często nie są chronione, zwłaszcza jeśli korzystasz z darmowego VPN-a.

Inne wady darmowych VPN-ów

Jeśli usługa VPN jest bezpłatna i naprawdę chroni prywatne dane użytkowników, to zazwyczaj istnieje kilka innych skutków ubocznych darmowego VPN, które mogą zmniejszyć doświadczenia użytkownika podczas przeglądania stron internetowych – są to między innymi:

 • dodawanie reklam, które przeszkadzają podczas korzystania z internetu w takiej sieci,
 • zmniejszona prędkoś pasma internetowego,
 • ograniczenia miesięczne wykorzystania danych,
 • brak lub nieaktualne dane szyfrowania.

Choć wszystkie powyższe ograniczenia wydają się być uczciwym kompromisem za darmową usługę, jest kilka pytań, które należy sobie zadać przez przystaniem na takie ustępstwa:

 • Czy prezentowane reklamy są bezpieczne i czy po kliknięciu, nie zostanę przekierowany do złośliwej strony internetowej?
 • Czy ograniczona prędkość internetu nie wpłynie na wykonywane przez Ciebie zadania w jakimś ograniczonym czasie?
 • Czy dane, które wysyłam/odbieram są rzeczywiście bezpieczne w takiej sieci?
 • Czy metoda szyfrowania, jeśli w ogóle taka jest, jest na tyle silny, aby uniknąć wścibskich oczu od kradzież danych?

Wszystkie te pytania są ważne i musisz je sobie zadać przed wyborem odpowiedniego VPN-a. Zastanów się kilka razy, czy Twoje dane na pewno będą wówczas bezpieczne?

Prostym przykładem jest polityka prywatności Free VPN – Onavo Protect – popularnego bezpłatnego narzędzia na iPhone’a i iPada, który dostępny jest w App Storze: Możemy korzystać i analizować otrzymywane informacje, aby zapewnić poprawę i rozwój nowych, innowacyjnych usług dla użytkowników, partnerów i stron trzecich; możemy wykorzystywać je do komunikowania z użytkownikami; możemy serwować reklamy i działania pokrewne; lub aby pomóc chronić siebie lub kogoś innego.

Nie wszystkie płatne usługi VPN są idealne

Niektórzy mogą pomyśleć, że artykuł powstał, żeby promować jakąś płatną usługę VPN – niestety nie… Ten artykuł powstał, abyś pomyślał o swojej prywatności w sieci.

Faktem bowiem jest, że nawet płatne usługi VPN mogą pozwolić sobie na śledzenie użytkownika. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy dane są bezpieczne, jest sprawdzenie warunków korzystania z usługi przed rozpoczęciem korzystania z niej.

Powodem, dla którego nawet niektóre płatne usługi VPN śledzą swoich użytkowników (nie tylko adres IP) jest to, że niektórzy starają się uniknąć w ten sposób konsekwencji prawnych. Często wykorzystują tego typu usługi do działań niezgodnych z prawem. Dostawcy zabezpieczają się w ten sposób, aby dotrzeć do przestępcy – nie można w żaden sposób tolerować przestępstw w internecie.

Płatne usługi VPN są zazwyczaj lepiej zabezpieczone niż bezpłatne usługi, aby chronić prywatność użytkowników. Nie oznacza to jednak, że są one odporne na włamania czy nakazy sądowe.

Najlepszy wybór VPN-a

Jeśli chodzi o zaufanie do innych firm podczas przeglądania stron internetowych, to wybór może być trudny. Niektórzy użytkownicy decydują się na tworzenie własnych sieci VPN za pomocą domowego serwera – bo to jedyny sposób, aby mieć pewność, że dane nie są niewłaściwe chronione. Tak naprawdę może to być jedno z najlepszych rozwiązań, ale dla niektórzy nie posiadają takiej wiedzy, aby stworzyć własny serwer VPN w domu.

Na szczęście istnieje kilka płatnych usług VPN, które obecnie mają dobrą reputację i uznawane są za bezpieczne. Jedną z najpopularniejszych i zaufanych jest Private Internet Access, która zapewnia dwie najważniejsze rzeczy: szyfrowanie połączeń i anonimowe adresy IP, dodatkowo Twoje informacje i aktywność nie są nigdy zapisywane w logach. Cena jest uczciwa i wynosi od 2,50 do 4,98 dolara miesięcznie (od 10 do 20 zł na miesiąc).

Są pewne czynności w internecie, wykonywane w biznesie, które wymagają wyjątkowego bezpieczeństwa i szyfrowania, albo po prostu nie chcesz, żeby Twój adres IP lub znacznik czasu były zapisane w logach.

W sieci znajdziesz wiele płatnych usług VPN, które oferują podobne standardy dotyczące prywatności, dlatego zachęcam do poszukania opinii na ich temat, zanim zaczniesz z którejś korzystać.

Wujek dobra rada

Nigdy nie zaczynaj korzystać z usługi VPN bez zapoznania się z jej warunków korzystania i prywatności. Wbrew temu, co przeczytasz na reklamie, forum lub blogu, zawsze czytaj wszystko, nawet to co jest napisane drobnym drukiem – chodzi o twoją prywatność!

Prawda jest taka, że w większości przypadków wszyscy korzystają z bezpłatnych sieci VPN, gdy potrzebują prostego standardu bezpieczeństwa, gdy korzystają z internetu poza domem. Tego typu usługi są w porządku dopóki Twój adres IP nie jest udostępniany dalej i chcesz tylko anonimowo przeglądać jakieś strony. Z wrażliwymi danymi zalecałbym jednak ostrożność w tego typu usługach.

Pod bezpłatnym VPN-em nie polecam korzystania z wszelkiego rodzaju usług bankowości internetowej i mobilnej, portali społecznościowych lub innych usług gdzie podajesz login i hasło. Podczas takiego połączenia Twoje hasła i prywatne informacje mogą być wysyłane przez potencjalnie niezabezpieczoną sieć serwerów.

Jeżeli jesteś w podróży i znalazłeś sieć w jakiejś knajpce lub stacji benzynowej możesz łączyć się przez darmowego VPN-a, ale tylko po to, żeby sprawdzić najświeższe informacje, albo zapytać o coś Google’a – tego typu aktywność internetowa, nawet jeśli będzie śledzona nie stanowi uszczerbku dla Twojej prywatności.

Jak działa usługa VPN?

Jak działa usługa VPN?

Wniosek

Wniosek jest prosty: jak zawsze należy być ostrożnym. Korzystaj z zaufanych usług, zawsze czytaj warunki serwisów i usług nawet tych płatnych i reklamujących się jako całkowicie bezpieczne!

Daj znać w komentarzu, jeśli znasz ciekawe przypadki korzystania z tego typu usług, aby ostrzec lub na przykład uczulić innych użytkowników przed czyhającymi pułapkami w regulaminach itp.

źródło: iDownloadBlog – Why you should avoid free VPNs

Obserwuj

Łukasz Majchrzyk

redaktor mobiRANK.pl
Od 2005 roku zajmuje się komunikacją internetową i e-marketingiem, pasjonat urządzeń mobilnych i nowych technologii. Dołącz do moich kręgów na Google+ .
Obserwuj
 • kammilla5

  Lepszego vpn-u od HMA nie znajdziecie!!!!!
  Tysiące IP, dynamiczny, szybki, na andreoida nawet!
  polecam
  link—->>> hidemyass . com/vpn/r11955
  USUŃCIE SPACJĘ Z LINKU! https://uploads.disquscdn.com/images/21ce4c7e7daa6682d831c9382734f0796e0a6f9f9a01354c9c2121553b0a6eb8.jpg

 • waxims

  Witajcie

  Ja rozpocząłem rozwijanie serwerów vpn i na początek oferuje za 5 zł na miesiąc jedno ip z kanady, ale im więcej osób będzie nabywać tym lista serwerów będzie się zwiększać póki co oferuje na start kanadyjski adres

  Zero reklam, zero śpiegowania wszelkie działania nie są zapisywane na serwerze

  konto można automatycznie nabyć tutaj na aukcji allegro
  wystarczy znaleźć aukcję numer 6383363269 bo na chwilę obecną nie mogę dodawać linków w postach

  do dyspozycji jest 230 kont vpn w super szybkim serwerze, a konta wysyła automat chyba że klient na stałe chce inwidualny login i hasło na życzenie

  Zapraszam do współpracy

  • konono

   Wierzymy ci xD