Dlaczego należy unikać darmowych sieci VPN?

Sieci VPN są świetnym narzędziem pomagającym chronić prywatność , szczególnie gdy korzystasz z niezabezpieczonego Wi-Fi, ale nie wszystkie serwery VPN są bezpieczne.

Uważaj na darmowe usługi VPN

Korzystanie z darmowych VPN-ów (ang. Virtual Private Network, Wirtualna Sieć Prywatna), których warunki korzystania nie są Ci znane, może narazić Twoją prywatność w internecie na dużo większe ryzyko niż gdybyś po prostu korzystał z niezabezpieczonej sieci Wi-Fi.

Na pewno nie raz korzystałeś z darmowych hotspotów w McDonaldzie lub kawiarni – pamiętaj, że w tego typu miejscach Twój ruch może być widoczny dla każdego.

Jak bardzo prywatne są Twoje dane przez VPN-a?

W zależności od sieci VPN, którą wybierzesz, Twoje informacje mogą w rzeczywistości nie być tak bezpieczne, jak myślisz, że są. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie sieci VPN są bezpieczne, a w szczególności w przypadku bezpłatnych usług VPN.

Zobacz także: Cyberbezpieczeństwo a smartfony

Dlaczego? Ponieważ dostawcy darmowych usług VPN muszą w jakiś sposób płacić za utrzymanie swoich serwerów, a to zwykle oznacza śledzenie informacji dotyczących przeglądanych stron internetowych i odsprzedaż osobom trzecim, zarówno tych anonimowych jak i prywatnych informacji! Wielu dostawców darmowych VPN-ów twierdzi, że zapewnia Ci prywatne korzystanie z internetu, żeby samemu szpiegować Twoją aktywność.

Niektóre VPN-y informują wprost, czy Twój ruch internetowy jest na podsłuchu, ale większości ludzi to nie przeszkadza, albo nie czytają warunków korzystania z usługi przed jej włączeniem – stąd wynika problem.

Bezpłatne usługi VPN zbierają między innymi takie dane swoich użytkowników:

 • adres IP ze znacznikami czasu
 • informacja, jak długo używasz usługi
 • rodzaje stron internetowych i usług, które są przeglądane/używane

Brzmi to trochę przerażająco, prawda? Wszystkie informacje, które chcesz zabezpieczyć przed innymi często nie są chronione, zwłaszcza jeśli korzystasz z darmowego VPN-a.

Inne wady darmowych VPN-ów

Jeśli usługa VPN jest bezpłatna i naprawdę chroni prywatne dane użytkowników, to zazwyczaj istnieje kilka innych skutków ubocznych darmowego VPN, które mogą zmniejszyć doświadczenia użytkownika podczas przeglądania stron internetowych – są to między innymi:

 • dodawanie reklam, które przeszkadzają podczas korzystania z internetu w takiej sieci,
 • zmniejszona prędkoś pasma internetowego,
 • ograniczenia miesięczne wykorzystania danych,
 • brak lub nieaktualne dane szyfrowania.

Choć wszystkie powyższe ograniczenia wydają się być uczciwym kompromisem za darmową usługę, jest kilka pytań, które należy sobie zadać przez przystaniem na takie ustępstwa:

 • Czy prezentowane reklamy są bezpieczne i czy po kliknięciu, nie zostanę przekierowany do złośliwej strony internetowej?
 • Czy ograniczona prędkość internetu nie wpłynie na wykonywane przez Ciebie zadania w jakimś ograniczonym czasie?
 • Czy dane, które wysyłam/odbieram są rzeczywiście bezpieczne w takiej sieci?
 • Czy metoda szyfrowania, jeśli w ogóle taka jest, jest na tyle silny, aby uniknąć wścibskich oczu od kradzież danych?

Wszystkie te pytania są ważne i musisz je sobie zadać przed wyborem odpowiedniego VPN-a. Zastanów się kilka razy, czy Twoje dane na pewno będą wówczas bezpieczne?

Prostym przykładem jest polityka prywatności Free VPN – Onavo Protect – popularnego bezpłatnego narzędzia na iPhone’a i iPada, który dostępny jest w App Storze: Możemy korzystać i analizować otrzymywane informacje, aby zapewnić poprawę i rozwój nowych, innowacyjnych usług dla użytkowników, partnerów i stron trzecich; możemy wykorzystywać je do komunikowania z użytkownikami; możemy serwować reklamy i działania pokrewne; lub aby pomóc chronić siebie lub kogoś innego.

Nie wszystkie płatne usługi VPN są idealne

Niektórzy mogą pomyśleć, że artykuł powstał, żeby promować jakąś płatną usługę VPN – niestety nie… Ten artykuł powstał, abyś pomyślał o swojej prywatności w sieci.

Faktem bowiem jest, że nawet płatne usługi VPN mogą pozwolić sobie na śledzenie użytkownika. Jedynym sposobem, aby upewnić się, czy dane są bezpieczne, jest sprawdzenie warunków korzystania z usługi przed rozpoczęciem korzystania z niej.

Powodem, dla którego nawet niektóre płatne usługi VPN śledzą swoich użytkowników (nie tylko adres IP) jest to, że niektórzy starają się uniknąć w ten sposób konsekwencji prawnych. Często wykorzystują tego typu usługi do działań niezgodnych z prawem. Dostawcy zabezpieczają się w ten sposób, aby dotrzeć do przestępcy – nie można w żaden sposób tolerować przestępstw w internecie.

Płatne usługi VPN są zazwyczaj lepiej zabezpieczone niż bezpłatne usługi, aby chronić prywatność użytkowników. Nie oznacza to jednak, że są one odporne na włamania czy nakazy sądowe.

Najlepszy wybór VPN-a

Jeśli chodzi o zaufanie do innych firm podczas przeglądania stron internetowych, to wybór może być trudny. Niektórzy użytkownicy decydują się na tworzenie własnych sieci VPN za pomocą domowego serwera – bo to jedyny sposób, aby mieć pewność, że dane nie są niewłaściwe chronione. Tak naprawdę może to być jedno z najlepszych rozwiązań, ale dla niektórzy nie posiadają takiej wiedzy, aby stworzyć własny serwer VPN w domu.

Na szczęście istnieje kilka płatnych usług VPN, które obecnie mają dobrą reputację i uznawane są za bezpieczne. Jedną z najpopularniejszych i zaufanych jest Private Internet Access, która zapewnia dwie najważniejsze rzeczy: szyfrowanie połączeń i anonimowe adresy IP, dodatkowo Twoje informacje i aktywność nie są nigdy zapisywane w logach. Cena jest uczciwa i wynosi od 2,50 do 4,98 dolara miesięcznie (od 10 do 20 zł na miesiąc).

Są pewne czynności w internecie, wykonywane w biznesie, które wymagają wyjątkowego bezpieczeństwa i szyfrowania, albo po prostu nie chcesz, żeby Twój adres IP lub znacznik czasu były zapisane w logach.

W sieci znajdziesz wiele płatnych usług VPN, które oferują podobne standardy dotyczące prywatności, dlatego zachęcam do poszukania opinii na ich temat, zanim zaczniesz z którejś korzystać.

Wujek dobra rada

Nigdy nie zaczynaj korzystać z usługi VPN bez zapoznania się z jej warunków korzystania i prywatności. Wbrew temu, co przeczytasz na reklamie, forum lub blogu, zawsze czytaj wszystko, nawet to co jest napisane drobnym drukiem – chodzi o twoją prywatność!

Prawda jest taka, że w większości przypadków wszyscy korzystają z bezpłatnych sieci VPN, gdy potrzebują prostego standardu bezpieczeństwa, gdy korzystają z internetu poza domem. Tego typu usługi są w porządku dopóki Twój adres IP nie jest udostępniany dalej i chcesz tylko anonimowo przeglądać jakieś strony. Z wrażliwymi danymi zalecałbym jednak ostrożność w tego typu usługach.

Pod bezpłatnym VPN-em nie polecam korzystania z wszelkiego rodzaju usług bankowości internetowej i mobilnej, portali społecznościowych lub innych usług gdzie podajesz login i hasło. Podczas takiego połączenia Twoje hasła i prywatne informacje mogą być wysyłane przez potencjalnie niezabezpieczoną sieć serwerów.

Jeżeli jesteś w podróży i znalazłeś sieć w jakiejś knajpce lub stacji benzynowej możesz łączyć się przez darmowego VPN-a, ale tylko po to, żeby sprawdzić najświeższe informacje, albo zapytać o coś Google’a – tego typu aktywność internetowa, nawet jeśli będzie śledzona nie stanowi uszczerbku dla Twojej prywatności.

Jak działa usługa VPN?
Jak działa usługa VPN?

Wniosek

Wniosek jest prosty: jak zawsze należy być ostrożnym. Korzystaj z zaufanych usług, zawsze czytaj warunki serwisów i usług nawet tych płatnych i reklamujących się jako całkowicie bezpieczne!

Daj znać w komentarzu, jeśli znasz ciekawe przypadki korzystania z tego typu usług, aby ostrzec lub na przykład uczulić innych użytkowników przed czyhającymi pułapkami w regulaminach itp.

źródło: iDownloadBlog – Why you should avoid free VPNs