Samojeżdżące pojazdy GATEway na ulicach Greenwich

Latem rozpoczną się jazdy próbne samojeżdżących pojazdów GATEway od TRL na ulicach Greenwich w Londynie.

Samojeżdżace pojazdy GATEway na ulicach Greenwich

Laboratorium Badań Transportu (TRL, skrót od Transport Research Laboratory) już tego lata uruchomi testowy projekt GATEway (Greenwich Automated Transport Environment) w Greenwich.

Projekt GATEway, który przeszedł już przez fazę testów i jazd eksperymentalnych na własnym torze wokół O2, wkrótce zostanie „wypuszczony” na ulice południowego Londynu. Pojazdy będą uzupełnieniem dla Ultra Pods – elektrycznych czterokołowców, które już działają na lotnisku Heathrow.

Nowe pojazdy zostana uruchomione testowo, aby sprawdzić jak radzą sobie w naturalnej infrastrukturze i jak zareagują pasażerowie na samojeżdżące GATEwaye.

Zobacz także: Samojeżdżący samochód Google wyjedzie na ulicę

TRL zaprosiło do realizacji projektu wielu ekspertów z różnych dziedzin, między innymi firmę Westfield Sportscars, która produkuje klasyczne auta w West Midlands. Firma jest odpowiedzialna za projektowanie, produkcję i testy pojazdów, aby zapewnić spełnienie norm bezpieczeństwa drogowego. W gronie fachowców znalazł się również zespół badawczy Oxbotica, który wywodzi się z Oxford University’s Mobile Robotics Group. W skrócie, będą oni pracować nad autonomicznymi elementami – oprogramowaniem i sprzętem, który odpowiada za mapowanie, lokalizację i percepcję. Oprócz tych dwóch organizacji istnieje jeszcze Heathrow Enterprises, która działa na najbardziej ruchliwym porcie lotniczym w Wielkiej Brytanii i ma duże doświadczenie w realizacji kapsuł transportowych.

Obecna seria Ultra Podów ma maksymalną prędkość 40 km/h (około 25 m/h) i w jednym pojeździe może pomieścić maksymalnie do sześciu osób. Obecne pojazdy nie są najbardziej przyjaźnie zaprojektowane, ale prawdopodobnie dobrze spełniają swoje zadanie na Heathrow i pokazały potencjał jako pełnoprawnego transportu publicznego. TRL powiększyła konsorcjum zamierzając rozpocząć etap próbny w Greenwich latem tego roku.

Oficjalna strona internetowa projektu GATEway.

źródło: TRL – Heathrow shuttles „take-off” from Terminal 5, Oxbotica – British manufactured shuttle with Oxbotica Autonomous Control Software joins GATEway driverless car challenge in Greenwich, przez Engadget – Driverless pods to hit the streets of Greenwich