Najlepsza przeglądarka na iPhone’a to…

Zobacz ranking najlepszych mobilnych przeglądarek internetowych na iPhone’a działających pod systemem iOS 9.

Jeśli szukasz najlepszej mobilnej przeglądarki internetowej na urządzenia z systemem iOS, to wybór jest tylko jeden i nie jest to niestety żadna z przeglądarek firm trzecich.

Serwis ZdNet przeprowadził test czterech najpopularniejszych mobilnych przeglądarek działających na iPhone’ie. Zapewne większość z Was używa przeglądarki Google Chrome pod Windowsem, systemem OS X oraz smartfonach z Androidem. Niewątpliwie na Androida i Windowsa jest to najlepsza przeglądarka, jednak na iPhone’ie i komputerze Mac wciąż najlepsze jest Safari, a oto dowody.

Która przeglądarka na iPhone’a jest najszybsza?

Urządzeniem testowym był iPhone 6s Plus z zainstalowanym systemem iOS 9.2. Przetestowano cztery mobilne przeglądarki internetowe dostępne w sklepie App Store:

  • Safari (natywna przeglądarka systemu iOS 9.2)
  • Google Chrome
  • Firefox for iOS
  • Opera

Poniższe testy były wykonywane wiele razy, w celu zapewnienia zgodności i miarodajności. Do zestawienia wykonano pięć testów szybkości przeglądarek:

  • JetStream 1.1 – benchmark JavaScript, który oparty jest na benchmarku SunSpider 1.0.2 i Octane 2 JavaScript. (im wyższy wynik tym lepiej)
  • Kraken-1.1 – uaktualniona wersja benchmarku SunSpider. (niższe wyniki są lepsze)
  • Octane 2.0 – benchmark JavaScript, który zawiera testy, koncentrujące się na skryptach interaktywnych. (wyższe wyniki są lepsze)
  • RoboHornet – ten benchmark obejmuje wszystkie aspekty działania przeglądarki, i wszystko, co się liczy dla programistów, m.in. wydajność layoutu i localStorage. (wyższe wyniki są lepsze)
  • HTML5 Test – badanie przestrzegania standardów internetowych. Maksymalny wynik to 555. (im wyższy wynik, tym lepiej)

Wyniki testów dla 5 popularnych przeglądarek na iOS-a

Najlepsze wyniki uzyskała oczywiście natywna przeglądarka na iPhone’a – Safari (3/5), na drugim miejscu znalazł sią Firefox (2/5), na trzecim Google Chrome (1/5) i na ostatnim miejscu Opera (0/5).

Obok najlepszych wyników dla przeprowadzonych testów dodano wskaźnik „✔”.

Porównanie najlepszych przeglądarek internetowych na iPhone'a (iOS)
Porównanie najlepszych przeglądarek internetowych na iPhone’a (iOS) – styczeń 2016

Safari
JetStream 1.1: 56,348
Kraken-1.1: 2880,9 ✔
Octane 2.0: 8397 ✔
RoboHornet: nie udało się ukończyć testu
HTML 5 Test: 412 ✔

Chrome
JetStream 1.1: 7,3362
Kraken-1.1: 65952,0
Octane 2.0: niewiarygodne/przeglądarka uległa awarii
RoboHornet: 84,15
HTML 5 Test: 396

Firefox
JetStream 1.1: 57,426

Kraken-1.1: 3030,5
Octane 2.0: 8109
RoboHornet: nie udało się ukończyć testu
HTML 5 Test: 412

Opera
JetStream 1.1: niewiarygodne/przeglądarka uległa awarii
Kraken-1.1: 66380,2
Octane 2.0: niewiarygodne/przeglądarka uległa awarii
RoboHornet: nie udało się ukończyć testu
HTML 5 Test: 396

Podsumowanie

Nie dziwi fakt, że najlepiej poradziła sobie natywna przeglądarka Safari i była najszybsza ze wszystkich badanych przeglądarek mobilnych na iOS-a, ale zaskakujące było to jak bardzo źle pod kątem szybkości i wydajności wypadł Chrome na iOS-a. Jeśli porównamy osiągnięte wyniki przeglądarki Google’a z Safari i Firefoxem, to nie wygląda to najlepiej.

Zaskakujące są także dobre wyniki Firefoxa, przyznam szczerze, że na drugie miejsce typowałbym prędzej Chrome’a niż liska. O Operze ciężko powiedzieć dobre słowo, ponieważ nie zdała pozytywnie żadnego z testów, a przy okazji dwa razy uległa awarii.

Wszystkie porównywane przeglądarki internetowe na iOS-a pobierzesz za darmo ze sklepu AppStore (poniżej bezpośrednie linki). Przeglądarka Safari jest oczywiście częścią systemu mobilnego Apple’a i nie trzeba jej instalować (sic!)

źródło: ZDNet – And the best web browser for the iPhone is…