LinkNYC – darmowe hotspoty w Nowym Jorku

W Nowym Jorku stare budki telefoniczne przekształcają się w darmowe hotspoty Wi-Fi LinkNYC.

LinkNYC - hotspoty Wi-Fi w Nowym Jorku

Wczoraj oficjalnie zadebiutował program LinkNYC (z ang. Link New York City) polegający na przekształceniu starych nowojorskich  budek telefonicznych na darmowe hotspoty Wi-Fi. To znak zmieniających się czasów – bo kto używa obecnie budek telefonicznych? Hotspoty LinkNYC posiadają między innymi przydatne porty USB, aby móc podładować smartfona na ulicy.

Funkcje hotspotów LinkNYC

Punkty dostępowe, zwane Links będą docelowo dostępne w miejscu 7500 starych automatów telefonicznych. Zmodernizowane terminale są obecnie w fazie testów beta i dostępnych jest kilka urządzeń na Manhattanie. Dzieki nim Nowojorczycy mogą skorzystać z bezpłatnego internetu bezprzewodowego Wi-Fi na ulicy i przy okazji podładować swoje smartfony. W każdym kisoku dostępne będą 2 porty USB.

Ładowanie w LinkNYC via USB

Na ekranach urządzeń, które działają pod systemem Android, oprócz reklam, wyświetlane są przydatne informacje takie jak mapy. Wkrótce będzie można przeglądać strony internetowe a w kolejnych latach wdrażane będą także dodatkowe funkcje i aplikacje. Dzięki współpracy z Vonage hotspoty pozwalają także na wykonywanie darmowych połączeń telefonicznych do dowolnego miejsca w Stanach Zjednoczonych i szybki dostęp do połączeń ze służbami ratunkowymi i policją. Międzynarodowe rozmowy telefoniczne będą mogły być wykonywane przy użyciu kart telefonicznych.

Wyświetlacz LinkNYC

Urządzenia LinkNYC będą przez 12 lat dostarczane przez CityBridge, które zostało wybrane ze względu na innowacyjne i społecznościowe podejście do rozwiązania. CityBridge zainwestuje ponad 200 milionów dolarów na budowę setek mil nowego kabla światłowodowego, bowiem każdy LinkNYC połączony będzie z całkowicie nową siecią światłowodową, która zapewni dostęp do internetu 100 razy szybszy od przeciętnego publicznego punktu dostępowego do internetu. Publicznych sieć Wi-Fi będzie oczywiście zaszyfrowana z dodatkową krytyczną warstwą ochrony danych osobowych. Według Business Insider prędkość wysyłania i pobierania danych wynosi obecnie do ok. 65 Mb/s a wg testu Gizmodo nawet do 436 Mb/s!

Zobacz także: Internet satelitarny (orbitalny) dzięki CubeSat?

Połączenie z publiczną siecią Wi-Fi przez LinkNYC

Najważniejsze funkcjonalności nowojorskich  LinkNYC:

  1. Można podłączyć się do superszybkiej, bezpłatnej, publicznej sieci Wi-Fi
  2. Na ekranie LCD kiosku można przeglądać strony internetowe oraz usługi miejskie, mapy i wskazówki
  3. Można wykonywać darmowe rozmowy telefoniczne do dowolnego miejsca w USA za pomocą aplikacji Vonage i wbudowanego mikrofon. Można podłaczyć własne słuchawki, aby zapewnić sobie prywatność rozmowy.
  4. Specjalny przycisk, dzięki, któremu można połączyć się z numerem 911.
  5. Ładowanie urządzeń mobilnych za pomocą portu USB
  6. Projekt zgodny z ADA
  7. Można przeglądać ogłoszenia o usługach publicznych i reklamy na dwóch 55-calowych wyświetlaczach HD umieszczonych po bokach

Funkcje hotspotów LinkNYC

Do lipca 2016 roku w Nowym Jorku będzie dostępnych co najmniej 510 urządzeń LinkNYC.  A w ciągu pierwszych 4 lat, co najmniej 4 550 hotspotów znajdzie się już w mieście, także w Brooklynie, Bronxie i Queens.

źródło: LinkNYC – Najczęściej zadawane pytania, Business Inside – We tested out the new free WiFi hotspots in New York City that used to be old payphones, Gizmodo – NYC’s New Public Wifi Is Obscenely Fast