Tablet dla osób niewidomych

Tablet dla osób niewidomych, oprócz tekstu w alfabecie Braille’a, może pomóc wyświetlać podstawowe elementy graficzne.

Tablet dla osób niewidomych

Osoby niewidome mogą używać specjalnych przystawek lub funkcji głosowych do obsługi smartfona lub tabletu, ale tego typu rozwiązanie nie jest odpowiedzią na wszystkie potrzeby. Co zrobić, jeśli osoba niewidoma chce odczytać wykresy lub inne grafiki? Wydaje się, że inżynierowie z Uniwersytetu Michigan znaleźli na to rozwiązanie.

Naukowcy rozwijają wyświetlacz brajlowski, który używa mikrostrumieniowych pęcherzyków (wypełnionych powietrzem lub cieczą) w celu wytworzenia odpowiednich nierówności w formacie dogodnym do odczytu przez niewidomych. W przeciwieństwie do istniejącychekranów brajlowskich, które opierają się na elementach mechanicznych, nowy wynalazek nie używa zbyt wiele miejsca. Możliwe jest stworzenie tabletu na którym pojawiają się punkty w dowolnym miejscu, tam gdzie jest to potrzebne.

Co ważne, technologia jest stosunkowo tania. Podczas, gdy pełny mechaniczny ekran brajlowski może kosztować nawet 55 000 dolarów, ekran mikrofluidowy dla tabletu powinien kosztować poniżej 1 000 dolarów. Jest na tyle tani, że wiele osób niewidomych może wykorzystać takie urządzenie mobilne do czytania, komunikacji, a nawet do odszyfrowania niektórych podstawowych elementów graficznych.

Mimo, że takie rozwiązanie nie byłoby w stanie w pełni zastąpić grafikę lub wprowadzania dotykowego, to na pewno dostarczy niektórych informacji przestrzennej, które  z łatwością zostana rozpoznane przez osoby niewidome.

źródło: Wired – Microfluid braille display to bring graphics to the blind