iOS 9 zainstalowany na 75% urządzeń z iOS-em (styczeń 2016)

Po czterech miesiącach od premiery, najnowszy mobilny system operacyjny firmy Apple iOS 9, jest już zainstalowany na 75 proc. aktywnych iPhone’ach i iPadach.

Udział wersji systemu iOS w styczniu 2016 r.
Udział wersji systemu iOS w styczniu 2016 r.

Zgodnie z nowymi danymi zamieszczonymi na stronach Apple App Store dla programistów system iOS 9 w styczniu 2016 r. stanowi 75 proc. wszystkich aktywnych urządzeń mobilnych z tym systemem. Oznacza to 5-procentowy przyrost w stosunku do danych z początku grudnia zeszłego roku.

Wraz ze wzrostem udziału iOS-a 9.x spada liczba użytkowników korzystających z urządzeń z systemem iOS 8 (ok. 19%) oraz starszych wersji (ok.7%).

Popularność systemu iOS 9 jest znacznie lepsza niż iOS 8, który po 4 miesiącach od premiery był zainstalowany na 68 proc. urządzeń z systemem iOS.  W rzeczywistości, tempo przyjęcia systemu iOS 9 jest prawie taka sama jak systemu iOS 7, który po takim samym czasie od udostępnienia w 2013 r. był zainstalowany na 79 proc. urządzeń.

We wrześniu system iOS 9 był zainstalowany na  ponad 50 proc. urządzeń z systemem iOS. Ze względu na tempo instalacji, Apple nazwało go wówczas „systemem z najszybszym przyjęciem” niż jakikolwiek inny system operacyjny w historii Apple’a.

Najnowszy wzrost instalacji był następstwem wydania aktualizacji iOS 9.2 w grudniu 2015 r., która wprowadziła ogromną liczbę poprawek i usprawnień m.in. dla Apple Music, aplikacji MAil i iBooks. Kolejny duży  przyrost może być zauważalny po wydaniu uaktualnienia iOS 9.3, które obecnie jest w fazie testów beta.

iOS 9.3 jest jedną z największych aktualizacjach systemu iOS 9 , która wprowadza nowy tryb nocny, usprawnienia wydajności i dodanie nowych funkcji i ulepszeń dla innych aplikacji takich jak Apple News, Zdrowie, CarPlay.

źródło: App Store Distribution