Jak korzystać z VLC Media Playera na Apple TV?

Już jest aplikacja VLC na nowe Apple TV 4. generacji, zobacz jak streamować filmy z komputera lub smartfona na telewizor.

VLC Media Player na Apple TV 4. generacji

VLC na tvOS Apple TV miał być wydany już w grudniu zeszłego roku, ale musieliśmy poczekać chwilę dłużej niż przewidywano. Juz od dzisiaj aplikacja VLC dostępna jest za darmo w sklepie App Store na Apple TV czwartej generacji.

Według Feliksa Kühne, programisty VLC na iOS-a, VLC Media Player na Apple TV obsługuje praktycznie wszystkie możliwe formaty pod słońcem, podobnie jak jego mobilny odpowiednik.

Apple TV umożliwia klonowanie obrazu za pomocą AirPlay, ale wówczas obraz jest odtwarzany na obu urządzeniach jednocześnie, dlatego VLC jest dużo wygodniejsze.

Podobnie jak aplikacje Infuse i Plex, VLC umożliwia strumieniowe przesyłanie audio i wideo z dowolnego urządzenia podłączonego do tej samej sieci lokalnej co Apple TV, bez konieczności konwertowania do DIVX, AVI i innych formatów, które są wspierane przez system iOS. Zobacz także: Odtwarzacz VLC for Mobile 2.7.1

Dzięki VLC można przesyłać strumieniowo multimedia przechowywane w sieci lokalnej z pełnym wsparciem dla serwerów Windows Share (SMB). Ponadto, możliwy jest streaming z serwerów Plex i dowolnego urządzenia multimedialnego DLNA/UPnP.

W przeciwieństwie do Infuse i Plexa, aplikacja od VideoLAN obsługuje także tzw. zdalne odtwarzanie, które pozwala błyskawicznie przesyłać strumieniowo pliki przechowywane na komputerze Mac lub Windows PC do Apple TV. Wystarczy wejść pod specjalny adres, który wyświetlany jest w aplikacji VLC na Apple TV w zakładce Zdalne odtwarzanie, w przeglądarce internetowej na komputerze. Domyślnie jest to wewnętrzny adres IP urządzenia lub nazwa np. http://Apple-TV.local 

URL do zdalnego odtwarzania przez VLC na Apple TV
Przykładowy URL do zdalnego odtwarzania przez VLC na Apple TV

Możesz wysłać kilka plików, które zostaną dodane do kolejki odtwarzania przez interfejs WWW. Aplikacja VLC będzie buforować większe pliki, aby nie było opóźnień. Wystarczy przeciągnąć pliki do okna przeglądarki, aby zostały dodane na Apple TV.

VLC zdalne odtwarzanie z komputera (widok z okna przeglądarki internetowej)
VLC zdalne odtwarzanie z komputera (widok z okna przeglądarki internetowej)

Co ciekawe, aplikacja ma możliwość pobierania napisów, więc nie musicie się martwić o kodowanie napisów. W Apple TV, podczas odtwarzania filmu w aplikacji wystarczy przeciągnąć palcem w dół na pilocie, aby wybrać z menu Wybór ścieżki → Pobierz napisy z OpenSubtitles.org.. Zintegrowana funkcja pozwala pobierać napisy w języku polskim w locie.

Pobieranie napisów do filmu przez VLC na Apple TV
Pobieranie napisów do filmu przez VLC na Apple TV

VLC pobiera także okładki filmów oraz biografie artystów przy streamowaniu muzyki przez hatchet.is.

 

 

Twórcy aplikacji już pracują nad następną wersją VLC, który będzie umożliwiać dodawanie nowych źródeł i treści z popularnych usług w chmurze, takich jak Dropbox, onedrive i Box. Kodek AC-3 audio nie jest obsługiwany w tej wersji VLC.

Prędkość odtwarzania przez VLC na Apple TV
Prędkość odtwarzania przez VLC na Apple TV

Pełną listę obsługiwanych typów plików multimedialnych możesz znaleźć na stronie internetowej aplikacji.

VLC for Apple TV jest dostępny bezpłatnie w sklepie App Store na Apple TV. VLC for Mobile jest dostępna za darmo na iPhone’a, iPoda touch i iPada..

Aplikacja na iOS-a wymaga zainstalowanego systemu iOS 7 lub nowszego. Aplikacja VLC dostępna posiada lokalizacje językowe: angielski, arabski, białoruski, bośniacki, kambodżański, kataloński, czeski, duński, holenderski, faroeski, fiński, francuski, galicyjski, grecki, hebrajski, węgierski, indonezyjski, włoski, japoński, koreański, łotewski, malajski, marathi, norweski, perski, polski, portugalski, rumuński, rosyjski, serbski, chiński uproszczony, singhalese, słowacki, słoweński, hiszpański, szwedzki, tamilski, tajski, chiński tradycyjny, turecki i ukraiński.

źródło: News about VLC on Mac OS X and iOS – Announcing VLC for Apple TV przez iDownloadBlog